مقالات, صنایع برودتی, چیلر

مقایسه چیلرهای جذبی و تراکمی

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی

امروزه چیلرها در انواع متفاوت جذبی و تراکمی تولید می شوند. اما سؤالی که ممکن است با آن مواجه شوید یا به آن فکر کنید، این است که بین چیلرهای تراکمی یا جذبی بهتر است کدام یک را انتخاب کرد؟ چیلرهای تراکمی بهتر هستند و یا چیلرهای جذبی؟ و اینکه در چه مواقعی باید به سراغ چیلرهای جذبی رفت؟ در حالت کلی می توان گفت که انتخاب چیلر های تراکمی نسبت به دیگر چیلرهای ساخته شده انتخاب بهینه تری است. اما گاهی نیز بسته به شرایط بایستی از چیلر های جذبی استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم به مقایسه دقیق چیلر های تراکمی (آب خنک و هوا خنک) و چیلر های جذبی بپردازیم. برای مقایسۀ این دو دسته لازم است دو دستگاه چیلر با توان مساوی را در کنار هم قرار دهیم و سپس مواردی مانند ظرفیت سرمایشی چیلر، ضریب عملکرد، میزان مصرف انرژی، وزن کلی چیلرها، حجم اشغال شده و … را بررسی کرد و تفاوت های این دو چیلر جذبی و تراکمی را مقایسه کرد.

فهرست مطالب

تفاوت چیلر های جذبی و تراکمی : بررسی ضریب عملکرد

اول اینکه ضریب عملکرد عددی بدون واحد است که با تقسیم کردن میزان گرمایی که چیلر از محیط “الف” می گیرد و به محیط “ب” منتقل می کند، بر میزان کاری که جهت این عمل انجام می دهد به دست می آید. ضریب عملکرد را با COP نشان می دهند و نمایانگر بازده انواع دستگاه های چیلر است. با مشخص کردن ضریب عملکرد هر چیلر بر اساس استانداردهای ارائه شده برچسب انرژی اش مشخص می شود. روی برچسب انرژی یکی از حروف A تا G هک می شود. ضریب عملکرد یک چیلر می تواند بین یک تا هشت باشد. برای مثال زمانی که یک چیلر ضریب عملکردی بالاتر از 3.5  داشته باشد، این چیلر گرید A را می گیرد.

چیلرهای تراکمی اغلب ضریب عملکردی بین 1 تا 8 دارند. اما ضریب عملکرد چیلرهایی جذبی اغلب بین 0/5 الی 1.2 است. که در مقایسه با اغلب چیلرهای تراکمی عدد پایین تری است. این نخستین پارامتری است که در مقایسۀ یک چیلر تراکمی با یک چیلر جذبی باید در نظر گرفت. به وضوح مشخص است که در این مقایسه چیلرهای تراکمی در مرتبۀ بالاتری قرار می گیرند.


پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه کنید : چیلر آبی چیست؟


مقایسه چیلر های جذبی و تراکمی : میزان مصرف انرژی

برای مقایسۀ میزان مصرف انرژِی در چیلرها لازم است به سراغ ساختمان داخلی آن ها برویم. می دانید که چیلرهای تراکمی (آب خنک یا هوا خنک) با استفاده از جریان الکتریکی کار می کنند. این در حالی است که کار چیلرهای جذبی به کمک مبدل های حرارتی انجام می شود. نکتۀ بعدی این است که از چیلرهای جذبی بیشتر زمانی استفاده می شود که مقدار مشخصی حرارت تولید شده در محیط وجود داشته باشد و بخواهیم از این حرارت هدر رفته استفادۀ مفیدی ببریم. در این حالت می توان به سراغ چیلرهای جذبی رفت و با استفاده از این حرارت تولید شده و طراحی یک مبدل حرارتی یک چیلر جذبی را راه اندازی کرد. همچنین گاهی ممکن است برای راه اندازی چیلرهای جذبی نیاز به گرمای بیشتری وجود داشته باشد که در این حالت از موتورخانه ها استفاده می شود.

با توجه با اینکه چیلرهای تراکمی با کمک جریان الکتریسیته راه اندازی می شوند و برق نسبت به گاز یا دیگر سوخت های فسیلی هزینۀ بیشتری دارد، می توان این طور استنباط کرد که هزینه مصرف انرژی در چیلرهای تراکمی بیش‌تر از چیلرهای جذبی می‌باشد. اما نباید فراموش نمود که دیگر فاکتورها را نیز در هنگام مقایسه باید در نظر گرفت.


مطالعه این مقاله نیز سودمند خواهد بود : چیلر هوا خنک چیست؟


تفاوت چیلر های جذبی و تراکمی : محدودیت های نصب

در توان برابر چیلرهای جذبی هم وزن بیشتری دارند و هم برای نصب به فضای بیشتری نیاز خواهند داشت. این نکته ای است که به صورت سربسته می توان بیانش کرد. اما اگر قرار باشد بیشتر در این مورد صحبت کنیم، می توانیم از فضای اشغال شده توسط چیلرها صحبت کنیم. چیلرهای جذبی از نظر فضای مورد نیاز برای نصب در مقایسه با چیلرهای تراکمی به فضایی بزرگتر در حدود چهل تا شصت درصد نیاز پیدا خواهند کرد. ضمن اینکه از نظر بلندی نیز چیلرهای جذبی بین یک تا سه متر ارتفاع بیشتری نسبت به چیلرهای تراکمی دارند. دلیل بزرگتر بودن چیلرهای جذبی، تجهیزات جانبی آن است که برای نصب به فضایی مجزا نیاز خواهند داشت.

مسئلۀ بعدی وزن چیلرهاست. با توجه به تجهیزات اضافی چیلرهای جذبی، در این مورد نیز این دسته از چیلرها وزن بیشتری خواهند داشت. وزن بیشتر چیلر به معنای هزینه های جانبی جهت انجام زیرسازی های لازم جهت نصب است. ضمن اینکه در زمان حمل و نقل نیز این مسئله مشکل ساز خواهد شد. البته بخش های متعدد چیلرهای جذبی اغلب به صورت مجزا طراحی می شوند و در زمان نصب نیز این تجهیزات به صورت مجزا در کنار هم قرار گرفته و سیستم واحدی را شکل می دهند. برخلاف چیلرهای جذبی که کل مونتاژ آن ها در محل صورت می گیرد، اغلب چیلرهای تراکمی به صورت یکپارچه طراحی می شوند و در زمان نصب دیگر خبری از مونتاژ نیست. البته چیلرهای تراکمی صنعتی (با ظرفیت سرمایشی بالا) و به خصوص از نوع آب خنک هم ممکن است به صورت مجزا طراحی شوند.

مقایسه چیلر های جذبی و تراکمی از نظر سر و صدای ایجاد شده

اگرچه مسئلۀ سر و صدا شاید از اولویت های انتخاب چیلرها نباشد، اما به هرحال پارامتری است که می تواند در برخی از مواقع دارای اهمیت شود. در چیلرهای تراکمی باید از انواع کمپرسورها کمک گرفته شود. که استفاده از کمپرسور خود تولید سر و صدای بیشتری خواهد کرد. به همین خاطر زمانی که بحث مقایسۀ چیلرهای تراکمی و جذبی از نظر سر و صدا به میان می آید، باید گفت که چیلرهای جذبی گزینۀ بهتری هستند. البته نباید فراموش کرد که در بیشتر مواقع چیلرهای تراکمی را بسته به نوع چیلر، روی پشت بام یا موتورخانه نصب می کنند. پس مسئلۀ صدا خیلی هم مورد مهمی نخواهد بود.

مقایسه هزینه های نصب و بهره برداری از چیلر های تراکمی یا جذبی

چیلرها جزء سیستم های تبریدی گران قیمت بازار به حساب می آیند. به همین خاطر صحبت کردن از هزینه های خرید، نصب و بهره برداری در زمان مقایسه موردی است که باید حتماً در نظر گرفته شود. اگر دو چیلر جذبی و تراکمی با ظرفیت سرمایش برابر را در نظر بگیریم، باید گفت که چیلرهای جذبی انتخاب گران قیمت تری به حساب می آیند. البته طراحی چیلرهای جذبی بستگی به محیط نیز دارد. اگر در محیط گرمایی اضافی تولید شده و دارد به هدر می رود، می توان از این گرما برای راه اندازی یک چیلر جذبی کمک گرفت. در این حالت با توجه به کاهش هزینه های جاری، می توان ادعا کرد که نصب یک چیلر جذبی مقرون به صرفه تر است. اما اگر قرار باشد برای راه اندازی چیلرهای جذبی از گرمای موتورخانه یا شعلۀ مجزا استفاده شود، هزینه های راه اندازی و بهره برداری آن بین پنجاه درصد تا حتی دو برابر بیشتر خواهد بود. با این حساب می توان گفت که چیلرهای تراکمی انتخاب بهتری در موارد عمومی به حساب می آیند.

جمع بندی

با توچه به مسائلی که عنوان شد، می توان ادعا کرد که اگر قرار به مقایسۀ دو چیلر جذبی و تراکمی در شرایط یکسان و ظرفیت سرمایشی برابر باشد، باید گفت چیلرهای تراکمی گزینه های بهتری هستند. چیلرهای تراکمی نسبت به چیلرهای جذبی ضریب عملکردی بالاتری دارند، حجم کمتری را در محیط اشغال می کنند، هزینه های اولیۀ خرید و نصب شان پایین تر است و وزن کمتری هم دارند. البته همیشه هم نمی توان حکم به برتری چیلرهای تراکمی داد. برای مثال اگر در محیط سر و صدای فراوانی دارید و دنبال یک چیلر با میزان صدا و لرزش کمتری می گردید، چیلرهای جذبی گزینۀ بهتری هستند. در چیلرهای جذبی قطعات متحکرت کمتری به کار می رود و به همین خاطر میزان صدای کمتری نیز تولید می کنند. همچنین زمانی که صحبت از میزان مصرف انرژی سخن به میان می آید، صرفه جویی اهمیت بالاتری پیدا می کند. در فرایندهای صنعتی گاهی پیش می آید که طی یک فرایند گرمایی تولید شده و هدر می رود. در این حالت می توان از این گرمای هدر رفته برای راه اندازی یک چیلر جذبی کمک گرفت. و به این شکل هم در هزینه های راه اندازی و هم هزینه های بعدی سیستم تبریدی صرفه جویی کرد. اگر قصد انتخاب چیلر را دارید، بهتر است تمامی مسائل طرح شده را در نظر بگیرید و با چند متخصص باتجربه نیز مشورت کنید. سپس زمانی که به یک جمع بندی مشص رسیدید، دست به انتخاب نهایی خود بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code