مقالات, تعمیرات, صنایع برودتی, کمپرسور, کولر گازی

چگونه کمپرسور کولر گازی خود را تعویض کنیم؟

تعویض کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی از اصلی‌ترین اجزای آن بشمار می‌رود، به طوری که از کار افتادن آن موجب از کار افتادن تمام کولر گازی خواهد شد. بنابراین در صورتی که مشکلی در کمپرسور کولر گازی پیش بیاید، سریعاً باید تعمیر و یا تعویض شود. در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه تعویض کمپرسور کولر گازی صحبت کنیم. البته لازم به تذکر است که این مطالب برای اطلاعات عمومی شماست و در صورتی که تخصص کافی را در این زمینه ندارید، از اقدامات خودسرانه پرهیز کنید تا متحمل هزینه‌های بیشتر نشوید.

آیا نیاز به تعویض کمپرسور کولر گازی وجود دارد؟

توجه داشته باشید که وجود مشکل در کولر گازی، لزوماً به معنی نیاز به تعویض کمپرسور نمی‌باشد. در صورتی که کارکرد کولر گازی ایرادی دارد، ابتدا باید توسط تعمیرکار بررسی شود تا بخش معیوب مشخص شود چون امکان دارد ایراد از کمپرسور نباشد. در صورتی که مشکل از دستگاه کمپرسور باشد باید در مرحله بعد بررسی شود که آیا قابل تعمیر است یا نه. و در آخرین مرحله در صورت عدم وجود راه‌کار تعمیر،‌ باید اقدام به تعویض کمپرسور نمود.

تعویض کمپرسور اما باید به شکل اصولی و درستی انجام شود، که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

ابزار و تجهیزات لازم برای تعویض کمپرسور کولر گازی

داشتن این ابزار برای تعویض کمپرسور کولر گازی مهم است و کار را تسهیل می‌کند:

  • کپسول هواگاز
  • سیم جوش
  • کپسول ازت
  • گاز متناسب با سیستم
  • دستگاه وکیوم
  • ابزارهای کار از جمله آچار، پیچ‌گوشتی، انبردست، دم‌باریک و …
  • دستمال حوله‌ای یا پارچه

خرید کمپرسور جدید

انتخاب کمپرسور مناسب بسیار مهم است. در صورتی که کمپرسور جدید انتخابی توان لازم برودتی را نداشته باشد، عمل سرمایش به نحو مطلوب انجام نمی‌شود، و یا حتی ممکن است باعث آسیب به کمپسور شود.

حال برای انتخاب کمپرسور جدید، توصیه می‌شود حتی‌الامکان مدل مشابه همان کمپرسور قدیمی استفاده شود. اما در مواردی آن مدل در بازار موجود نمی‌باشد و نیاز به انتخاب مدلی دیگر وجود دارد. در این حالت ظرفیت کمپرسور را ملاک خرید قرار می‌دهند، اما نباید فراموش کرد که ابعاد و طراحی دو کمپرسور با ظرفیت یکسان، ممکن است متفاوت باشد. پس هنگام انتخاب کمپرسور اطمینان حاصل کنید که هنگام نصب اتصالات و جایگذای در یونیت به مشکل بر نخواهید خورد.

تعویض کمپرسور کولر گازی

مراحل تعویض کمپرسور کولر گازی

در ادامه مراحل تعویض کمپرسور کولر گازی را بیان می‌کنیم:

قدم اول: قطع برق

از کار کردن با سیستمی که در آن جریان برق وجود دارد جداً خودداری کنید.

قدم دوم: تخلیه گاز

اگر اتصالات کمپرسور را قطع کنید گاز موجود در سیکل به علت اختلاف فشار به بیرون تخلیه می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را جمع کرد. این کار علاوه بر ضرر اقتصادی، برای محیط زیست نیز مضر است. راه‌حل آن وکیوم کردن گاز موجود در سیستم، قبل از جداسازی قطعات و تعویض کمپرسور کولر گازی است. برای این کار از دستگاه وکیوم استفاده می‌کنند.

قدم سوم: باز کردن کندانسور

یونیت کندانسور کولر گازی، معمولاً در ارتفاع و یا در شرایط دور از دسترسی نصب می‌شود. برای کار کردن نیاز است تا کندانسور به محل مناسبی منتقل شود. سپس قاب کندانسور باز شده و اتصالات الکتریکی آن را جدا کنید. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به اتصالات و عایق‌ها حین جوش‌کاری، با دستمال خیس آن را بپوشانید.

قدم چهارم: باز کردن کمپرسور

در این مرحله باید اتصالات کمپرسور را جدا کرد. پس از جوش‌کاری، صبر کنید تا لوله‌‌ها خنک شوند. در هنگام جوش‌کاری نیز اطمینان حاصل کنید که آسیبی به لوله‌‌ها وارد نشود.

پس از آن پیچ‌های کمپرسور را باز کرده و کمپرسور را با احتیاط از جای خود خارج کنید.

قدم پنجم: تست کمپرسور

قبل از نصب کمپرسور جدید بهتر است که آن را تست کنید تا در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، مجبور نشوید تمامی مراحل فوق را تکرار کنید. برای تست کمپرسور، آن را در سر جای خود نصب و سوکت‌ها را وصل کنید. با روشن کردن آن مکش و دمش را با دست چک کنید. البته این کار را با احتیاط انجام دهید و مدت زمان زیادی کمپرسور را روشن نگذارید.

قدم ششم: شستن سیکل

برای اطمنین از باز بودن مجاری سیکل قبل از نصب و راه‌اندازی کمپرسور کولر گازی، باید سیکل را شستشو داد. برای این کار از گاز ازت استفاده می‌کنند. البته گاهاً از گاز R22 نیز استفاده می‌شود که گزینه مناسبی نیست و توصیه نمی‌شود.

برای شستشو سیکل از لوله رفت توسط شیر، کپسول گاز را وصل کنید و سپس با باز کردن کپسول تمامی سیکل از لجن و مواد ته‌نشین شده خالی می‌شود. بعد از آن نیز با وصل کردن کپسول ازت به کندانسور،‌ آن را نیز شستشو دهید.

قدم هفتم: نصب کمپرسور

پس از انجام همه مراحل تعویض کمپرسور کولر گازی اتصالات کمپرسور را جوش داده و از عدم نشتی گاز اطمینان حاصل کنید. برای جلوگیری از لرزش نیز باید لرزه‌گیرها را به شکل درست نصب کرده باشید.

کولر گازی را روش کرده و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز مقداری گاز به سیستم شارژ کنید.

جمع بندی

در این مقاله مراحل تعویض کمپرسور کولر گازی را بررسی کردیم. تاکید می‌کنیم که هر ایرادی در کولر گازی به منزله لزوم تعویض نیست. هرگونه تعمیرات در کولر گازی باید توسط تعمیر‌کار مجرب تشخیص داده و انجام شود. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code