قفسه حبوبات فروشگاهی

انتخاب قفسه مناسب در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین فروشگاه‌های کوچک اهمیت ویژه‌ای دارد. یک قفسه بندی ایده آل باید محصولات شما را در معرض دید خریدار قرار دهد، فضای محدودی را اشغال کند، از محصولات شما در برابر رطوبت و آلودگی محیطی محافظت کند و دسترسی به محصول را نیز تا حد مطلوبی ساده نماید. در طراحی قفسه حبوبات فروشگاهی نیز سعی شده تا این ملاک‌ها به درستی مدنظر قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع قفسه مغازه مناسب برای حبوبات بپردازیم و ببینیم چه ملاک‌هایی را برای انتخاب قفسه‌ حبوبات در نظر بگیریم.

چگونه بهترین قفسه حبوبات فروشگاهی را خریداری کنیم؟

برای انتخاب یک قفسه مناسب برای هر محصولی باید یک سری پارامترهای مشخصی را در نظر بگیرید. که مهم‌ترین این پارامترها شناخت نوع محصول و مواردی است که می‌تواند روی کیفیت و فروش آن تأثیرگذار باشد. در ادامه به بررسی همین موارد در رابطه با حبوبات خواهیم پرداخت.

برای حفظ کیفیت حبوبات باید چه کرد؟

اغلب ما حبوبات موجود در خانه را در ظرف‌های دربسته و در کابینت‌های فلزی یا چوبی نگه‌داری می‌کنیم. گاهی نیز ممکن است کمی نمک یا یک حبه سیر خشک به این ظرف‌های دربسته اضافه کنیم. این کار به چند دلیل صورت می‌گیرد. یک اینکه حبوبات، مثل لوبیا، عدس، نخود، ماش و …، در تماس با رطوبت هوا خیلی زود کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند. رسیدن رطوبت به این محصولات ممکن است باعث جوانه زدن یا پشه افتادن آن‌ها شود. که در هر دو صورت، چیزی نیست که ایده آل ما باشد. اضافه کردن نمک و سیر نیز به این دلیل انجام می‌گیرد که این دو مورد خاصیت ضد باکتریایی دارند و از تجزیه و خرابی حبوبات داخل ظرف جلوگیری می‌کنند.

خیلی خب، حالا همین مسئله را به فروشگاه‌های مواد غذایی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای تعمیم بدهیم. در این فروشگاه‌ها نیز باید فکری برای حفظ کیفیت حبوبات کرد. طبیعی است که کاهش کیفیت این محصولات مساوی است با کاهش فروش آن‌ها و در نتیجه ضرر و زیان صاحب فروشگاه. به همین جهت است که باید از قفسه حبوبات فروشگاهی کمک بگیرید.

این قفسه‌ها اغلب به صورت دربسته و چهار طرفه طراحی می‌شوند. به شکلی که از ورود آلودگی‌های محیطی به داخل ظرف حبوبات جلوگیری کنند و همچنین جلوی ورود رطوبت به داخل قفسه‌ها را نیز بگیرد. نکته‌ی دیگر در رابطه با این قفسه‌ها، چهار طرفه بودن آن است. تماس حبوبات با دیوارهای سیمانی یا ساخته شده از گچ، می‌تواند باعث بالا رفتن رطوبت حبوبات داخل ظرف شود. به همین خاطر استندهای مخصوص حبوبات باید از همه طرف محدود به شیشه یا ورقه‌های گالوانیزه باشد.

قفسه حبوبات فروشگاهی

دسته بندی محصولات متنوع

وقتی از حبوبات صحبت می‌کنیم، دسته‌ی گسترده‌ای از محصولات غذایی را هدف قرار داده‌ایم. حبوبات یا به قول قدیمی‌ها بُنشَن، شامل انواع دانه‌های خوراکی مثل عدس، لوبیا، نخود، ماش، لپه و … می‌شود. که هرکدام از این محصولات نیز خودشان باز انواع متفاوتی دارند. برای مثال لوبیا انواع متفاوتی دارد و در پخت غذاهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این توضیح مقدماتی فکر می‌کنید یک قفسه حبوبات فروشگاهی باید چه ویژگی‌ دیگری داشته باشد؟ درست است، این قفسه‌ها باید توانایی تفکیک انواع حبوبات را داشته باشند. در حقیقت باید مخازن متعددی داشته باشد که بتوانید از هر مخزن برای یک دسته بهره ببرید. یا اگر یک پله پا را فراتر بگذارید، در طراحی قفسه‌های حبوبات به شکل دو طبقه، با در نظر گرفتن هر طبقه برای یک درجه از محصولات، آن‌ها را به این شکل دسته بندی کنید.

قرار گرفتن تمام این دانه‌های خوراکی در کنار هم و به صورت تفکیک شده، علاوه بر اینکه کار فروش آن‌ها را آسان‌تر می‌کند، روی افزایش میزان فروش آن‌ها نیز تأثیر مستقیم دارد. زیرا اغلب خریداران این محصولات را به صورت یکجا و گروهی خریداری می‌کنند. پس اگر تنوع خوبی در حبوبات فروشگاهی خود داشته باشید، باعث افزیش میزان فروش سوپرمارکت نیز خواهد شد.

بهترین استفاده از فضای فروشگاه

در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بهره‌گیری بهینه از فضای فروشگاه اهمیت ویژه‌ای دارد. البته این مورد در فروشگاه‌های مواد غذایی کوچک نیز برقرار است. به همین خاطر است که در بحث قفسه بندی فروشگاهی سعی می‌شود از استندها و قفسه‌هایی استفاده شود که فضای کمتری را اشغال کنند؛ اما بهینه‌ترین کارایی را در اختیار فروشنده قرار بدهند.

در مورد طراحی قفسه حبوبات فروشگاهی نیز همین مسئله برقرار است. اگر نگاهی به قفسه‌های حبوبات بیندازید، متداول‌ترین نوع طراحی برای آن‌ها به صورت استندهای دیواری یا ایستاده است. این شکل از طراحی فضای کمتری را اشغال می‌کند. ضمن اینکه با در نظر گرفتن چندین مخزن در کنار هم یا استفاده از مخازن دو طبقه و چند طبقه، می‌توانید محصولات را در تنوع بیشتر و در فضای کمتری عرضه کنید.

نکته‌ی دوم در این مورد، بحث نظم بخشی به قفسه‌های فروشگاهی است. زمانی که شما تمامی حبوبات خود را به صورت مخزن مخزن و در کنار هم داشته باشید، به فروشگاه خود نیز نظم بیشتری بخشیده‌اید. این مسئله به خصوص در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اهمیت ویژه‌ای دارد.

قفسه حبوبات فروشگاهی

شیک بودن و نمای داخلی قفسه حبوبات فروشگاهی

در گذشته فروشگاه‌های مواد غذایی یا عطاری‌ها حبوبات را در ظرف‌ها و پلاستیک‌های دربسته نگهداری می‌کردند؛ که اگرچه از نظر حفظ سلامت محصول گزینه‌ی خوبی بود، اما با توجه به اینکه شکل و شمایل فروشگاه‌ها عوض شده، دیگر این شکل از بسته‌بندی نمی‌تواند گزینه‌ی ایده آلی باشد. اینجاست که پای استندها و قفسه‌های جدید به میان می‌آید.

در طراحی جدید قفسه حبوبات فروشگاهی، شیک بودن و توجه به نمای داخلی فروشگاه نیز مدنظر قرار داده شده است. گفتیم که برای این منظور متداول‌ترین نوع طراحی  استندهای فروشگاهی دیواری یا ایستاده است. در ساخت این قفسه‌ها سعی می‌شود ا شیشه‌های نشکن و شفاف استفاده شود. به این شکل زمانی که دانه‌های غذایی در داخل مخزن ریخته می‌شود، از بیرون نیز قابل مشاهده است. این کار دو حسن اصلی دارد.

نخست اینکه خریدار از داخل شیشه می‌تواند کیفیت ظاهری محصول را تا حد زیادی ببیند و سپس تصمیم به خرید حبوبات مورد نیاز خود کند. این مورد به خصوص برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای که ممکن است یک محصول را با چند درجه کیفیت عرضه کنند، اهمیت دارد.

مورد دوم نیز به همان بحث نمای بیرونی برمی‌گردد. هرکدام از این حبوبات رنگ و شکل خاص خودش را دارد؛ که با کنار هم قرار گرفتن این موارد، یک ترکیب رنگ جالب توجه شکل می‌گیرد. ترکیب رنگی که می‌تواند نظر خریدار را به خود جلب کند و به شکلی غیرمستقیم روی فروش محصولات نیز اثرگذار باشد. جهت آشنایی بیشتر با اصول رنگ‌بندی قفسه‌های فروشگاهی این مقاله را نیز مطالعه کنید.

قفسه حبوبات فروشگاهی

نصب برچسب قیمت

مسئله‌ی قیمت در دنیای امروز برای هر جا و هر محصولی اهمیت پیدا کرده است. با توجه به شرایط اقتصادی ، طبیعی هم هست. به همین خاطر خریداران زمانی که از قیمت یک محصول اطمینان داشته باشند، با خیال راحت‌تری نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند. به همین جهت در طراحی قفسه‌های فروشگاهی سعی می‌شود که مکانی برای درج قیمت، نوع محصول و کیفیت آن تعریف شود. این نکته در طراحی قفسه حبوبات فروشگاهی نیز در نظر گرفته شده است. در قفسه‌های دیواری و ایستاده، در پایین مخزن فضایی برای نصب کاغذ قیمت و نوع محصول تعریف شده است. با توجه به شکل طراحی این قفسه‌ها، این برچسب قیمت کاملاً در دید خریداران است.

نکته‌ای که گفتیم، چه در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای و چه در مورد فروشگاه‌های کوچک کاربردی است و می‌تواند روی میزان فروش حبوبات اثرگذار باشد.

جنس مصالح ساخت قفسه حبوبات فروشگاهی

در ساخت قفسه حبوبات فروشگاهی معمولاً از ترکیب ورق‌های گالوانیزه، آلومینیوم و شیشه‌های شفاف استفاده می‌شود. این مصالح در برابر ورود رطوبت مقاوم بوده و از طرفی با توجه به شکل طراحی، جلوی ورود آلودگی‌های محیطی به داخل مخزن را نیز می‌گیرد.

البته در برخی از موارد ممکن است از چوب و ورق‌های MDF نیز در ساخت استندهای حبوبات کمک گرفته شود. که ظاهر زیبایی به این قفسه‌ها می‌بخشد و روی نمای بیرونی قفسه‌ها تأثیرگذار است.

جمع بندی

در گذشته شیوه طراحی قفسه‌های فروشگاهی به نحوی بود که فقط یک هدف را دنبال می‌کرد. آن هم حفظ کیفیت محصولات غذایی بود. امروزه اما با توجه به تغییر شیوه‌ی فروش محصولات و متداول شدن فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌های بزرگ، شکل قفسه بندی فروشگاه‌ها نیز تغییر کرده است. برای مثال در مورد حبوبات، در گذشته برای نگه‌داری حبوبات از پلاستیک‌ها یا ظرف‌های بزرگ دربسته استفاده می‌شد.

در حالی که امروزه طراحی‌ ویژه‌ای برای قفسه‌ حبوبات فروشگاهی انجام شده است. در این طراحی جدید، قفسه‌های حبوبات به صورت استندهای دیواری یا ایستاده ساخته می‌شوند؛ که هر استند دارای مخازن پرتعدادی است. هرکدام از این مخازن می‌تواند برای نگهداری یکی از حبوبات فروشگاه مورد استفاده قرار گیرد. نظم بخشی به فروشگاه، دارا بودن نمای بیرونی زیبا، حفاظت از محصولات در برابر آلودگی‌های محیطی و ورود رطوبت، سهولت دسترسی به محصولات و بهینه بودن فضای اشغال شده از جمله مزایایی است که می‌توانیم برای قفسه‌های فروشگاهی حبوبات از آن‌ها نام ببریم.

امیدواریم از این مقاله بهره برده باشید. جهت خرید انواع استند و قفسه حبوبات به قسمت محصولات وب‌سایت دی مراجعه کرده و یا با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.