نرم افزار فروشگاهی

همانطور که در مطلب آشنایی با انواع نرم‌افزارهای صندوق فروشگاهی عنوان شد، وجود این نرم‌افزارها جهت بالا بردن کیفیت مدیریت در فروشگاه‌ها امری ضروری است. اما آنچه که در این میان اهمیت دارد، انتخاب یک نرم‌افزار فروشگاهی، متناسب با شرایط کاری مورد نظر ماست. به نحوی که بتواند راهی جهت تسهیل روند مدیریت برای صاحبان مشاغل باشد. عموماً بسته‌های نرم‌افزار حسابداری در انواع مختلف، و هر کدام مختص به هر بخش و صنف به طور جداگانه طراحی و عرضه می‌شوند. یکی از انواع این نرم افزارها، نرم‌افزار فروشگاهی است که در فروشگاه های خرده فروشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع با استفاده از این نرم‌افزارها و ایجاد یک سیستم فروش یکپارچه، و به کمک آیتم‌های موجود در آن، می‌توان به راحتی بر ورود و خروج کالا نظارت نمود. اما نکته قابل توجه، انتخاب نرم‌افزاری متناسب با نیاز شما به عنوان صاحبین مشاغل است. این انتخاب، مستلزم شناخت ویژگی‌های یک نرم افزار مناسب فروشگاهی است. لذا در این مطلب ما به شما کمک خواهیم کرد با شناخت این ویژگی‌ها، نرم‌افزاری منطبق با محیط کاری خود و آن چه که مورد نیاز شماست انتخاب کنید.

ویژگی‌های نرم افزار مناسب فروشگاهی

قبل از بررسی ویژگی‌های یک نرم‌افزار مناسب فروشگاهی، باید توجه داشته باشید مهمترین نکته در انتخاب نرم‌افزار حسابداری، در نظر گرفتن میزان گستردگی کسب و کار شما است. این که آیا صرفاً وجود نرم‌افزاری جهت ثبت فاکتورهای فروش برای شما کفایت می‌کند و یا انتظار بیشتری از این نرم‌افزار دارید. آیا نیاز به وجود فاکتورهایی نظیر سازگاری با سخت‌افزارهایی مانند بارکد خوان وجود دارد یا خیر؟

در حقیقت صاحبین مشاغل با انتخاب صحیح مناسب‌ترین نرم‌افزار برای حوزه کاری خود، این امکان را پیدا می‌کنند که تا حد قابل توجهی دقت و سرعت در فرآیند خرید و فروش محصولات را افزایش دهند. پس قبل از خرید نرم‌افزار، لیستی از ویژگی‌های مورد نظر خود را تهیه، و با در نظر گرفتن این فاکتورها اقدام به خرید نرم افزار حسابداری مناسب خود نمایید. و اما آن چه که در این بخش قصد داریم به آن بپردازیم، شرح ویژگی‌های یک نرم افزار فروشگاهی جامع و کاربردی است تا به بهترین نحو بتواند پاسخگوی نیازهای شما باشد. پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

انعطاف‌پذیر بودن نرم افزار فروشگاهی

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام انتخاب نرم‌افزار باید حتماً به آن توجه کنید، منعطف بودن نرم‌افزار در برابر ارتقای آیتم‌ها است. به این معنا که آیا با گسترش و توسعه کسب و کار شما، این نرم‌افزار امکان تطبیق با افزایش گردش موجودی کالا و عملیات‌های روزانه را دارد یا خیر. پس قابلیت ارتقای نرم‌افزار فروشگاهی نکته ای کلیدی و مهم در انتخاب محسوب می‌شود.

وجود گروه پشتیبانی قوی

با انتخاب هر نوع نرم‌افزار فروشگاهی، بدون شک احتمال برخورد با مشکل و یا سؤال برای کاربران وجود دارد. لذا کاربر جهت رسیدن به پاسخ خود و اقدام جهت رفع مشکل پیش آمده، نیاز به راهنمایی پشتیبان فنی نرم‌افزار خواهد داشت. البته پشتیبانی سریع و با کیفیتی بالا، تا بتواند این امکان را برای کاربر فراهم کند که بدون هدر دادن وقت، در اولین فرصت به جواب سؤال خود دست پیدا کند. بنابراین از مهمترین ملزومات یک نرم افزار فروشگاهی مناسب، وجود گروه پشتیبانی حرفه‌ای و سریع است.

امنیت بالا در حفظ اطلاعات

شما با خرید یک نرم‌افزار فروشگاهی، در حقیقت سیستمی برای حفظ حجم وسیعی از اطلاعات مالی خود انتخاب کرده‌اید. از همین رو وجود یک سیستم امنیتی قوی در نرم افزار حسابداری برای جلوگیری از قبیل مشکلاتی نظیر هک شدن را می‌توان فاکتوری مهم برای کاربران این نرم‌افزارها به شمار آورد. با وجود قابلیت حفظ امنیت در سطح بالا در یک نرم‌افزار، امکان دسترسی به اطلاعات محرمانه مالی صاحبین مشاغل به راحتی ممکن نخواهد بود، که این از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی

قابلیت اتصال به انواع سخت‌افزار فروشگاهی

وجود یک نرم‌افزار فروشگاهی زمانی می‌تواند بهره‌وری کسب و کار شما را تا حد زیادی افزایش دهد که امکان سازگاری با سخت‌افزارهای مورد نیاز را داشته باشد. سخت‌افزارهایی نظیر صفحات تاچ و یا همان لمسی، بارکدخوان، ترازوی دیجیتال، کارتخوان و فیش‌پرینتر.

اجرای نرم افزار فروشگاهی تحت وب

استفاده از یک نرم افزار فروشگاهی تحت وب می‌تواند امکان نظارت و کنترل کسب و کار از راه دور را برای مدیران فراهم کند. وجود این ویژگی، علاوه بر صرفه‌جویی در وقت صاحبین مشاغل، باعث سهولت روند مدیریت امور خواهد شد. از مزایای قابل توجه نرم‌افزار فروشگاهی تحت وب، می‌توان به ماندگاری بالای حفظ اطلاعات مالی اشاره نمود. در این نوع نرم‌افزار، ثبت اطلاعات تنها وابسته به یک سیستم خاص نیست. در صورت بروز اشکالاتی مانند وجود ویروس در سیستم و یا حتی ضربه سخت‌افزاری در سیستم، امکان ورود کاربر به فضای نرم‌افزار با استفاده از سیستم‌های دیگر نیز وجود دارد.

وجود محیطی ساده در نرم افزار فروشگاهی

محیط یک نرم افزار فروشگاهی و آیتم‌های آن باید به نحوی طراحی شود که کاربران با هر سطح دانش امکان کار با نرم‌افزار را داشته باشند. وجود محیط پیچیده در یک نرم افزار حسابداری باعث سردرگمی کاربر و کاهش میزان بهره‌وری آن خواهد شد. کاربر باید قادر باشد در کمترین زمان ممکن نرم‌افزار را راه‌اندازی، و فعالیت خود را آغاز کند. وجود یک محیط بصری ساده و گرافیک مناسب به کاربر کمک خواهد کرد تا بدون نیاز به پشتیبانی و راهنمایی تغییرات مورد نظر خود را در نرم افزار اعمال نماید.

امکان استفاده از نسخه آزمایشی

بسیاری از شرکت‌های عرضه‌کننده نرم‌افزارهای فروشگاهی، جهت افزایش رفاه کاربران خود و کمک به انتخاب آگاهانه، امکان تست و آزمایش نرم‌افزار را پیش از خرید برای کاربران فراهم می‌کنند. وجود یک نسخه آزمایشی به کاربران کمک خواهد کرد تا ضمن آشنایی با محیط نرم‌افزار پیش از خرید، با کسب اطلاعات پیرامون امکانات نرم‌افزار، انتخابی صحیح و آگاهانه داشته باشند.

دسترسی به سیستم تحلیلی و گزارش‌گیری مناسب

با ثبت اطلاعات مالی در نرم‌افزار، امکان دسترسی به گزارش‌های مختلف، به تفکیک اطلاعات مورد نیاز کاربر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به عنوان مثال نیاز به دسترسی میزان فروش در بازه تاریخی مشخص و یا اطلاعات مربوط به آمار فروش محصولی خاص و مواردی از این قبیل می‌تواند با سرعت بخشیدن به امور مالی به افزایش بهره‌وری کمک شایانی کند.

تطبیق با استانداردهای اداره مالیات و دارایی

یک نرم افزار فروشگاهی مناسب باید این قابلیت را داشته باشد تا در لحظه عملیات اعمال مالیات را انجام دهد. ثبت جزئیات مالی مطابق با استانداردهای اداره مالیات و دارایی، در هر کسب و کار از اهمیت بسیار بالایی برای صاحبین مشاغل برخوردار می‌باشد. نرم افزار حسابداری باید قادر به ارائه گزارشهای فصلی در پایان هر فصل جهت ارائه به اداره مالیات باشد.

و اما برخی دیگر از ویژگی‌های نرم‌افزار مناسب فروشگاهی به اختصار شامل موراد زیر می‌باشد:

  • امکان ثبت اطلاعات چک‌های صادر شده و یا دریافتی و اعلام هشدار فرا رسیدن موعد چک جهت برنامه‌ریزی دقیق مالی
  • بالا بودن سرعت انجام تراکنش‌های مالی
  • امکان محاسبه و ثبت میزان مالیات و عوارض به روی فاکتور مشتریان
  • قابلیت شناسایی کالاهای پرفروش و سودآور و تفکیک آن از کالاهای راکد با درصد فروش پایین
  • امکان توسعه نرم‌افزار با افزودن ماژول‌های گوناگون
  • قابلیت تعیین سطوح دسترسی در درجه‌های مختلف برای کاربران نرم‌افزار

برای خرید و اطلاع از قیمت صندوق فروشگاهی با ما تماس بگیرید.