مقالات, انواع تجهیزات, تجهیزات فروشگاهی, صندوق فروشگاهی

بررسی سه نوع صندوق فروشگاهی

انواع صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی یکی از وسایل یا به اصطلاح گجت‌های الکترونیکی امروزی است؛ که از فروشگاه‌های زنجیره‌ای گرفته تا فروشگاه‌های کوچک می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. این دستگاه‌ها که گاهی با نام دستگاه pos نیز شناخته می‌شوند، کاربردهای متعددی دارند و مشکلات زیادی را در فروشگاه‌های شما حل خواهند کرد. از مشکلات حساب داری گرفته تا انبارگردانی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، به کمک یک صندوق فروشگاهی pos قابل‌حل است. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع صندوق فروشگاهی و کاربردهای آن بپردازیم.

صندوق فروشگاهی چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از اینکه به سراغ بحث اصلی، یعنی انواع صندوق فروشگاهی برویم، ابتدا از اینجا شروع کنیم که صندوق‌های فروشگاهی از کجا و چطور خودشان را به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و دیگر فروشگاه‌ها کشاندند.

در گذشته‌های نه چندان دور، سیستم حساب داری فروشگاه‌ها به صورت دستی انجام می‌گرفت. این مسئله چند مشکل اصلی داشت. یک اینکه امنیت منابع مالی و محصولات در این سیستم پایین بود. دو اینکه مدیریت فروش و تهیه گزارش از میزان خرید و فروش محصولات به دشواری انجام می‌شد و کاری وقت‌گیر بود.  و سه اینکه سیستم مدیریت منابع انسانی نیز به شکل دشواری انجام می‌گرفت.

نخستین صندوق‌های فروشگاهی البته رنگ و بویی از دنیای الکترونیک را با خود نداشتند؛ بلکه از یک سیستم مکانیکی بهره می‌گرفتند. طراحی این سیستم‌ مکانیکی به شکلی بود که اطلاعات فروش را به مانند دستگاه‌های تایپ قدیمی روی کاغذ ثبت می‌کرد و به این شکل امکان مدیریت میزان فروش محصولات در فروشگاه را به وجود می‌آورد.

با پیشرفت علم الکترونیک و رونق گرفتن سیستم‌های کامپیوتری، این دستگاه‌ها کم کم جایگزین صندوق‌های فروشگاهی مکانیکی و سیستم‌های ثبت دستی و کاغذی شدند. امروزه این صندوق‌ها به دستگاه‌های هوشمندی تبدیل شده‌اند. سیستم هوشمندی که امکان اتصال به دستگاه‌های بارکد خوان، چاپ رسید، نرم افزارهای صندوق فروشگاهی مدرن و سیستم‌های مدیریت خرید و فروش و … را دارند.

اگر دوست دارید بیشتر درباره‌ی صندوق‌های فروشگاهی بدانید، پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله‌ دستگاه صندوق فروشگاهی بزنید.

آشنایی با انواع صندوق فروشگاهی

دسته بندی صندوق‌های فروشگاهی بر چند مبنا صورت می‌گیرد. که ساده‌ترین آن‌ دسته بندی بر اساس تکنولوژی ساخت این دستگاه‌های هوشمند است. بر این اساس سه مدل مختلف از انواع صندوق فروشگاهی را می‌توان نام برد.

صندوق فروشگاهی ECR

ساده‌ترین نوع از صندوق‌های فروشگاهی نوع ECR است. ECR مخفف عبارت انگلیسی «Electronic Cash Register» بوده و از نظر ساختار، شکل و شمایل ساده‌ای دارد. اگر نگاهی به دستگاه‌های ECR بیندازید، بیشتر شبیه یک ماشین حساب بزرگ به نظر می‌رسد؛ که یک مانیتور کوچک 4 اینچی نیز روی خود دارد. در بخش زیری این ماشین حساب نیز یک بخش صندوقچه‌‌ای قرار دارد. از این بخش برای نگهداری پول نقد استفاده می‌شود.

این صندوق‌های فروشگاهی بیشتر در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. فروشگاه‌هایی که سیستم پخش بزرگی ندارند و همین‌که بتوانند سیستم حساب داری و فروش خود را مدیریت کنند، برایشان کافی است.

مزایایی صندوق فروشگاهی ECR

اگرچه صندوق‌های ECR از نظر ساختاری جزء صندوق‌های ساده و اولیه دسته بندی می‌شوند، اما مزایی دارند؛ که همچنان در فروشگاه‌های کوچک و سوپرمارکتی‌های محلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فهرست زیر گزیده‌ای از مزایای این دستگاه هوشمند است:

 • ساختار ساده و عدم نیاز به آموزش پیشرفته
 • قیمت ارزان و مناسب بودن برای فروشگاه‌های محلی
 • قابلیت اتصال به دستگاه بارکد خوان
 • قابلیت اتصال به سیستم چاپگر رسید
 • مدیریت حساب‌ داری دقیق فروشگاه
 • دارا بودن کشوی پول

معایب صندوق فروشگاهی ECR

البته که در کنار این مزایا، برای صندوق ECR می‌توان معایبی را نیز برشمرد. از جمله:

 • نمایشگر کوچک 4 اینچی
 • عدم قابلیت به روز رسانی و ارتقاء
 • سیستم سخت‌افزاری ضعیف برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای

 

انواع صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی POS

در بین انواع صندوق فروشگاهی، احتمالاً نام صندوق یا دستگاه POS را بیشتر از بقیه شنیده باشید. صندوق فروشگاهی پوز مخفف عبارت انگلیسی «Point of sale» است؛ که در زبان فارسی می‌توانیم آن را نقطه فروش نیز تعریف کنیم. صندوق‌های پوز به نوعی محصولات میان رده‌ای هستند که برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین سوپرمارکت‌های بزرگ گزینه‌ی مناسبی به نظر می‌رسند.

از نظر ظاهری، دستگاه POS دارای یک صندوق نگهداری پول است، که به یک مانیتور نیز مجهز شده است. در حقیقت مهم‌ترین تفاوت ظاهری این صندوق با صندوق ECR در همین مانیتور بزرگ جلوه‌گر می‌شود. البته که این فقط تفاوت ظاهری است. در باطن، دستگاه‌های پوز بسیار پیشرفته‌تر از صندوق‌های ECR هستند.

مزیت اصلی این صندوق‌ها سیستم مدیریت مرکزی فروشگاه است؛ که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاربردهای فراوانی دارد. برای مثال در یک فروشگاه زنجیره‌ای ممکن است بخش‌های فروش متعددی فعال باشد؛ که در صورت استفاده از صندوق فروشگاهی POS می‌توانید نگاهی جامع و کنترلی دقیقی روی سیستم توزیع فروشگاه داشته باشید.

نکته‌ی مهم درباره‌ی صندوق فروشگاهی POS این است که برای نصب و راه اندازی آن، به یک دستگاه کامپیوتر جانبی نیز نیاز خواهید داشت. که به نوعی حکم سرور دستگاه را دارد و اطلاعات ارسالی از آن را ذخیره‌سازی می‌کند. همچنین برقراری ارتباط بین دستگاه‌های جانبی، مثل بارکد خوان، فیش پرینتر، موس و صفحه کلید نیز از طریق همین کامپیوتر پایه‌گذاری می‌شود.

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی POS

دلیل محبوبیت POS در بین انواع صندوق فروشگاهی مزایای متعددی است که برای آن فهرست می‌شود. بخشی از این مزایا را در ادامه می‌توانید بخوانید:

 • دارا بودن یک نمایشگر بزرگ در مقایسه با صندوق‌های فروشگاهی قدیمی
 • سیستم حسابداری مرکزی پرقدرت
 • امکان ارتقاء سیستم سخت افزاری
 • امکان اتصال به دستگاه‌های جانبی متعدد از جمله: ترازوی دیجیتال، بارکد خوان، فیش پرینتر، کارت‌خوان و …
 • امکان استفاده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای
 • سیستم مدیریتی قوی و نظارت بر نظام توزیع فروشگاه، اعم از میزان فروش، موجودی محصولات و …
 • امکان استفاده توسط چند کاربر به طور هم‌زمان

معایب صندوق فروشگاهی POS

اگرچه مزایای زیادی برای این صندوق فروشگاهی فهرست کردیم، اما معایبی هم می‌توانیم برای آن نام ببریم.

 • قیمت بالاتر نسبت به صندوق‌های فروشگاهی ECR
 • وابسته بودن به سیستم کامپیوتری بیرونی
 • مجهز نبودن به مانیتورهای لمسی و دور بودن از تکنولوژی روز دنیا

انواع صندوق فروشگاهی

صندوق لمسی Touch POS

همین‌طور که گفتیم، یکی از مهم‌ترین معایب صندوق‌های پوز دور بودن آن از تکنولوژی روز دنیاست. امروزه سراغ هر دستگاهی که بروید، به صورت لمسی طراحی شده است. همچنین سعی شده تا از ابعاد دستگاه تا حد امکان کم شود. خب در بین انواع صندوق فروشگاهی نیز دستگاه Touch POS بار اصلی به روز شدن را در بین دستگاه‌های فروشگاهی بر عهده داشته است.

از نظر ساختاری صندوق فروشگاهی لمسی نمونه پیشرفته‌تر صندوق‌های پوز به حساب می‌آیند. در این دستگاه‌های جدید، مانیتورهای ساده با یک مانیتور تمام لمسی جایگزین شده است و از طرفی دیگر نیازی به کیس کامپیوتری جداگانه ندارد. در حقیقت، به جای استفاده از یک کامپیوتر جانبی، قطعات مورد نیاز مثل پردازشگر، هارد و … در همین بخش مانیتور لمسی سوار شده است؛ که در نتیجه از حجم کلی دستگاه کاسته شده، کارایی آن نیز افزایش یافته است.

صندوق‌های فروشگاهی لمسی گزینه‌ی مطلوبی برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهری و بزرگ است. زیرا کارایی و سرعت پرسنل فروشگاه را بالاتر برده، همچنین سیستم نظارتی قوی‌ای بر روی فروشگاه دارد.

مزایای صندوق فروشگاهی لمسی Touch POS

 • دارا بودن صفحه تمام لمسی
 • حجم کوچک دستگاه و کاهش فضای مورد نیاز
 • سیستم مدیریتی قوی و دقیق
 • بالا بردن سرعت عملکرد کاربر
 • ساختمان ساده و عدم نیاز به آموزش‌های دشوار
 • امکان اتصال به تمامی دستگاه‌های جانبی مثل کارت‌خوان، فیش پرینتر، بارکد خوان و ….
 • قابلیت ارتقاء سخت افزاری دستگاه

معایب صندوق فروشگاهی لمسی Touch POS

 • قیمت بسیار بالای آن نسبت به انواع صندوق فروشگاهی
 • در دسترس نبودن برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای محلی و کوچک

جمع بندی

انواع صندوق فروشگاهی امروزه جایگاه ویژه‌ای در سیستم خرید و فروش و نظام توزیع ایفا می‌کند. چه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و چه سوپر مارکت محلی و شهری، می‌توانند از صندوق‌های فروشگاهی بهره ببرند. صندوق‌های ECR، POS و Touch POS از جمله انواع مختلف صندوق‌های فروشگاهی هستند. از صندوق‌های ECR می‌توان در فروشگاه‌های کوچک و سوپرمارکت‌های محلی می‌توان بهره برد. دو صندوق فروشگاهی دیگر مناسب فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهری و بزرگ است.

اگر قصد خرید صندوق فروشگاهی دارید، ابتدا بهتر است نیاز خود را بسنجید و ببینید نیاز به چه نوع صندوقی دارید. با توجه به تفاوت قیمت بالایی که بین این مدل‌ها وجود دارد، انتخاب یک صندوق مناسب، می‌تواند سهم مهمی در هزینه‌های فروشگاهی شما داشته باشد. برای بررسی بیشتر و خرید انواع صندوق فروشگاهی به قسمت محصولات وب‌سایت گروه صنعتی دی مراجعه کرده و جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.