مقالات, صنایع برودتی, قطعات

سیم جوش یا الکترود چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سیم جوش یا الکترود چیست

سیم جوش یا الکترود یکی از مواد اولیه‌ای است که در مشاغل زیادی کاربرد دارد. در هر شغلی که جوش دادن و اتصال فلزها به هم در کار باشد، حتماً این قطعه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالت کلی زمانی که قرار باشد دو فلز را با حرارت و گرما به هم متصل کنند فرآیند ذوب رخ می‌دهد، در این موقعیت‌ها از این قطعه ساده اما کاربردی برای ایجاد اتصال بهتر و پر کردن فضاهای خالی بین آن دو فلز استفاده می‌شود. سیمجوش‌ ها بسته به نوع فلز، پوشش و کاربرد آن‌ها به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود که در ادامه مقاله سیم جوش چیست به آن خواهیم پرداخت.

الکترود چیست

انواع سیم جوش از نظر فلز بکار رفته

در این بخش از مقاله سیم جوش چیست قصد داریم به دسته بندی و انواع این قطعه از نظر فلز بپردازیم. سیمجوش‌ یا الکترود موارد مصرف گونانی در جوش دادن‌های ذوبی دارند و برای فلزهای آهنی و غیر آهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیم جوش چیست

بکار بردن این قطعه متناسب با فلز مورد استفاده یکی از گزینه‌های مهم در انتخاب سیم جوش است. مثلاً برای اتصال دو فلز با آلیاژ مس نمی‌توان از مدل آهنی استفاده کرد. بر همین اساس الکترود ها به 5 نوع تقسیم‌بندی می‌شوند :

 • آهنی
 • چدنی
 • با آلیاژهای فولاد
 • فولادهای پرکربن
 • غیر آهنی

در زمان استفاده از این قطعه های مختلف برای فلزهای پایه متفاوت، نه تنها جنس فلز متفاوت است، بلکه نوع جریان و میزان نفوذ فلزات نیز باهم یکسان نیست. به همین علت در صورت انتخاب و یا کاربرد اشتباه ممکن است با مسائلی ازجمله عدم مقاومت در مقابل فساد به‌مرور زمان، کاهش میزان استقامت و استحکام و در مواردی شکستن و جدا شدن دو فلز روبه شوید.


مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم : لوله مویین چیست؟


انواع الکترود از نظر پوشش

در بخش دوم مقاله سیم جوش چیست می خواهیم دسته بندی دیگری از این محصول را از نظر پوشش آن بررسی کنیم. این قطعات از سیم‌های مفتولی ساخته شده‌اند که دورتادور آن را پوششی از جنس فلاکس دربر گرفته است. البته الکترودهای بدون پوشش نیز در بازار موجودند و کاربردهای خاص خود را دارند. این قطعات بر اساس نوع پوشش به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

 1. پوشش قلیایی : از این دسته تقریباً در تمام موارد استفاده می‌شود و سرباره سبک‌تری نسبت به بقیه تولید می‌کند. قطبیت بکار رفته در پوشش قلیایی +DC است.
 2. رتیلی : با استفاده از الکترودهای پوشش رتیلی می‌توان به قوس‌های بالا دست‌یافت و ترک‌های گرم بالا را پوشش داد. در جوشکاری‌های مستقیم، سربالا و حتی مایل به‌خوبی عمل می‌کنند و در هردو نوع قطبیت DC و AC مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 3. رتیلی با پودر آهن : الکترودهای رتیلی با پودر آهن یا الکترود اکسید سیلیس کاربردهایی مانند الکترود رتیلی دارد.
 4. پوشش سلولزی : این قطعات را در جعبه‌های نفوذناپذیر نگهداری می‌کنند تا پوشش سلولزی آن با رطوبت واکنش ندهد و فاسد نشود. سیم جوش‌ های پوشش سلولزی به دلیل نفوذپذیری خوبی که دارند در جوشکاری‌های سرازیر کاربرد زیادی دارند.
 5. پوشش اسیدی : استتار عیوب ریخته‌گری با استفاده از این قطعات صورت می‌گیرد؛ زیرا سرباره ضخیمی داشته و سطح مناسبی را فراهم می‌کنند. منگنز و سیلیکات آهن مهم‌ترین مواد بکار رفته در الکترودهای پوشش اسیدی هستند.

هریک از ترکیبات این پوشش‌ها نقش خاص خود را برای جوشکاری دارد. نقش‌هایی ازجمله؛ پایداری قوس الکتریکی، کاور کردن ناحیه جوش برای جلوگیری از اکسید شدن احتمالی و انجماد سریع تفاله‌های ناشی از جوشکاری و جلوگیری از عدم سقوط این تفاله‌ها به علت نیروی جاذبه.

انواع سیم جوش بر اساس نوع ساخت

انواع سیم جوشدر بخش پایانی مقاله سیم جوش چیست قصد داریم انواع این قطعه کاربردی را بر اساس نوع ساخت آن بررسی کرده و برشمریم.

 • کم هیدروژن : نوع E7018 و E7028 از معروف‌ترین الکترود های کم هیدروژن هستند که مقدار کمی هیدروژن در پوشش آن‌ها بکار رفته است.
 • چسبان : کدهای E6027 و e6028 از پرکاربردترین سیمجوش‌های چسبان محسوب می‌شوند. سریع رسوب می‌کنند و پوشش سنگینی روی سیم‌ها ایجاد می‌کنند.
 • سریع انجماد : این نوع با ایجاد قوس قوی و سرباره کم در موقعیت‌های متفاوت بکار می‌روند. کد E6010 رایج‌ترین سیم جوش سریع انجماد است.
 • انجماد پرشده : این مدل دارای فلاکس و پوشش سنگینی هستند و در صورت استفاده از آن می‌توان سطوح یکنواخت ایجاد کرد.E6012,E7014,E6013 کدهایی هستند که در دسته الکترود های انجماد پر شده جای می‌گیرند.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “سیم جوش یا الکترود چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 1. هیتر هدف گفت:

  سلام از کدوم نوع سیم جوش برای جوش آهن مثل در و پنجره استفاده می کنند؟
  ممنون.

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام؛
   از مدلی که اصطلاحا به آن 03 گفته می‌شود، استفاده می‌کنند.

 2. سینا گفت:

  آیا مواد پوشش دهند سیم جوش سمی هست یا نه فرض کن از یه سیم جوش برای ثابت نگه داشتن گل استفاده شد موادش برای گیاه ضرر داره یا نه

  1. منوا یغیکیان گفت:

   با سلام
   پوشش سیم جوش برای سلامتی انسان خطرناک است، برای گیاهان هم ممکن است خطرناک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code