افزایش بهره وری در دورکاری

همه‌ی ما در عمر کوتاه و بلند خود، در بین روزهای کاری، شرایط خوب و بدی را تجربه کرده‌ایم. گاهی به مذاق ما خوش آمده و گاهی نه. امروز یکی از آنها را که به مذاقمان خوش است و خوش خواهد بود بررسی می‌کنیم. دورکاری یک فرآیند ایده‌آل برای هر کارمند است که از مزایا و اندک معایب آن بهرمند می‌شویم. در ادامه خواهیم دانست که دورکاری چیست و راهکار‌هایی که باعث افزایش بهره وری کار را در زمان دورکاری بشناسیم.

دورکاری چیست ؟

دقیقا همان وظیفه شغلی است که بدون حاضر شدن در محل کار خود، از راه دور مانند منزل خود انجام می‌دهید. مکان دورکاری هرجای دیگری به غیر از محل اصلی کار است. می‌توانید در منزل خود دورکار باشید یا در چند روز مرخصی خود در مسیر سفر دورکار باشید و یا در یک فضای کاری مشترک یعنی مکان‌هایی که افراد دفتر و یا شرکت شخصی ندارند با پرداخت مبلغی به عنوان اجاره میز، از محیط به عنوان دفتر و دستک استفاده می‌کند. زمان دورکاری نیز متغیر است، افرادی هستند که هرروز دورکارند و افرادی برخی از روزهای هفته و بعضی همانطور که در مثال بالا زدیم در دوران خوش مرخصی.

افزایش بهره وری

چرا بهره وری در زمان دورکاری مهم است؟

حال چطور می‌شود یک مدیر در دورانِ دورکاریِ پرسنلِ خود خیالش از بابت وظایف محول شده به آنها راحت باشد؟ یا بهتر است بگوییم چگونه در درورکاری افزایش بهره وری داشته باشیم؟

هر روز که از عمر دنیا می‌گذرد، افراد زیادی به دورکاری روی می‌آورند. دلیل آن هم از یک تحقیق استناد می‌شود. نیروهای کار در دنیا از سال 1995 تا سال 2020 حدود 10 درصد افزایش داشته است. این آمار ممکن است در همین سال 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا بسیار بالا رفته باشد. با تمام این آمار‌ها و اتفاقات زیست محیطی، قطعا بیشتر شرکت‌های دنیا برای آنکه عقب نمانند، به سمت روش‌های دیگر موجود برای استخدام افراد می‌روند که چشمگیر‌ترین این روش‌ها دورکاری است. اما این امر زمانی به یک شیوه درست کار تبدیل می‌شود که نیروهای کار شرکت‌های مختلف، نظم و مقررات موجود برای دورکاری را رعایت کنند که تا در کارشان موفق بشوند. همینطور شرکت‌ها نیز باید شرایط را برای پرسنل خود فراهم کنند تا کمبودی در اجرای وظایف خود نداشته باشند.

راه‌های افزایش بهره وری در زمان دورکاری

کارتان را در یک بازه زمانی مشخص انجام دهید

اگر نتوانید کارتان را از زندگی خود جدا کنید ممکن است کارتان تمام زمان زندگی شما را ببلعد. و این با رعایت نکردن این موضوع، سلامت جسمی و روحی شما به خطر بیفتد. براساس نوع کارتان یک بازه زمانی را انتخاب کنید و سعی کنید در همان ساعت مشخص شده به کارهایتان برسید. بهتر است همان برهه زمانی را که در شرکت کار کرده‌اید، در خانه اجرا کنید؛ مثلا ساعت هشت که از خواب بیدار می‌شوید کارتان را شروع کنید و تا ساعت دو که از محل کار خارج می‌شوید کارتان را به اتمام برسانید.

کارهایتان را طبق برنامه انجام دهید

یک لیست کلی از برنامه‌ها و ساعت اجرای آنها ایجاد کنید و طبق برنامه عمل کنید. این روش باعث می‌شود در میان آسایش زیاد در محل دورکاری، برنامه‌ای را فراموش نکنید تا از ایجاد مشکل برای خود جلوگیری کنید. از وظیفه‌های مشخص مدیران و کارفرمایان، ایجاد برنامه‌ای مشخص برای هر کارمند است. اینکه یک مدیر برنامه‌ای بچیند و از هر کارمند خود بخواهد طبق آن عمل کند و نتیجه‌ی آن را نیز بخواهد، هم روحیه کاری کارمندان را بالا می‌برد و هم خیال خود را در مرحله‌های مختلف کار راحت می‌کند.

با اعضای شرکت در ارتباط باشید

از آنجایی که تمرکز کار در دورکاری کمتر از محیط کار است باید سعی کنیم محیط کار را بازسازی کنیم. به عنوان یک مدیر یا کارفرما شما باید با کارمندان خود در ارتباط باشید و مرحله به مرحله‌ی روند کاری آنها را بدانید. در صورتی که کارمند هستید سعی کنید با همکاران خود در ارتباط باشید و در مورد کار با هم صحبت کنید. از وظایف کارفرمایان و مدیران در برقراری ارتباط بین پرسنل، ایجاد روش مناسب برای ارتباط است. راحت‌ترین روش برای برقراری ارتباط ایجاد گروه در شبکه‌های اجتماعی است.

آنلاین و گوش به‌زنگ باشید

اگر روند کاری شما به گونه‌ای است که با مشتریان در ارتباط هستید، تماس‌های آنها را جواب دهید و با آنها در ارتباط باشید تا هم رضایت آنها از دست نرود و هم شما از کارهایتان عقب نیفتید.

برای خودتان زمان استراحت در نظر بگیرید

زمان استراحت برای بازیابی فکری و روحی بسیار ضروری است. بعد از چند ساعت کار در بین کار، زمانی‌هایی را برای استراحت کوتاه و خوراک اختصاص دهید. این زمان مختص به دورکاری نیست، حتی در زمان کار در محیط کار نیز باید انجام گیرد. زیرا طولانی نشستن برروی صندلی ممکن است ضرر‌های جبران ناپذیری برای بدنتان داشته باشد.

کاری کنید تا روحیه بالایی داشته باشید

مجموعه‌ای از روش‌هایی که حالتان را خوب می‌کند، برای خودتان در نظر بگیرید. مجموعه ای از آهنگ‌هایی را که به آنها علاقه دارید پخش کنید، مواقعی که سمینار یا جلسه‌ی ویدیویی ندارید با لباس راحتی سر کنید، میز کاری خود را آنگونه که دوست دارید بچینید، از خوراکی‌هایی که دوست دارید در حین کار مصرف کنید، ورزش کنید. اما حواستان باشد که با پیراهن رسمی و پیژامه در سمینار‌ها و جلسه‌های ویدیویی خود حاضر نشوید تا از آبروی خود حفاظت کنید!

از پرسنل خود حمایت کنید

اکثر مدیران و کارفرمایان، کارمندانی دارند که هم دورکار دارند و هم کارمندانی که در محیط به صورت حضوری کار می‌کنند. اگر کارمندی داریم که دورکار است، کاری نکنیم که از دورکاری پشیمان بشود. طعنه‌ها و حرف‌های آزاردهنده‌ی بعضی از مدیران ممکن است بهره‌وری کاری را کم کند. این حق را باید به مدیران داد که به فکر شرکت خود باشند و تحت تاثیر آن رفتارهای ناشایستی انجام دهند، ولی این موضوع ممکن است که روند کار شرکت را مختل کند و پرسنل دورکار را تحت تاثیر قرار دهد در نتیجه افزایش بهره وری را متوقف می‌کند. اما اگر با مدیری سر کار دارید که اخلاق آن در تمام شرایط غیر قابل تحمل است، سریعا قطع همکاری کنید؛ زیرا لیاقت شما کار در شرکت آنها نیست.

دورکاری چیست

مزایای دورکاری

یکی از سودآورترین کارهایی که کارفرمایان و مدیران و  می‌توانند انجام دهند، استخدام نیروی دورکار است. زیرا هزینه‌های بسیاری از قِبَل این کار کسر می‌شود. هزینه‌های مکان، فراهم کردن سیستم برای هر نیروی کار، هزینه‌های غذا، هزینه اینترنت، هزینه‌ی آب و برق و گاز وزنه را برای مدیران سنگین‌تر می‌کند. از جهت دیگر، کارفرما می‌تواند نیروی خوبی را که در نقاط دیگر شهر، کشور یا نقاط مختلف دنیا زندگی می‌کند استخدام کند. این مزیت‌ها فقط برای کارفرمایان و مدیران نیست، پرسنل هم سود خود را خواهند برد. پرسنل هزینه‌های تررد خود را کاهش می‌دهند و از ابعاد دیگر از آلودگی هوا تا حدی جلوگیری می‌شود.

از دیگر مزایا انعطاف‌پذیری در انجام کار، رسیدگی بیشتر به خانواده و آرامش روانی بیشتر می‌توان اشاره کرد.

معایب دورکاری

ریسکی که کارفرمایان قبول می‌کنند و در بین مزیت‌های دورکاری از آن چشمپوشی می‌کنند باعث شده تا روند دورکاری صعودی باشد. یکی از معایب عمده در دورکاری مشکل برقراری ارتباط است، که ممکن است هم پرسنل و کارفرما در آن دخیل باشند. ممکن است کارمندان در دورکاری به جای آنکه به محیط کار نزدیک شوند به محیط خواب نزدیک‌تر شوند. این مسئله خنده‌دار کاملا جدی است و باعث فرسودگی روند کار می‌شود. برای حل این مشکل باید مدیران و کارفرمایان برنامه‌ای را برای پرسنل خود بچینند، تا روحیه آنها کاهش نیافته و انگیزه آنها را افزایش دهند.

حرف آخر

افزایش بهره وری در زمان دورکاری، بستگی به خود فرد دارد. هر آنچه در بالا گفته شد یک نگاه کلی به موضوع دورکاری است و اینکه کدام یک از روش‌های تقویت بهر‌ه‌وری به شما در زمان دورکاری کمک می‌کند، تصمیم شماست. فعالیت بدنی در دوره‌ی دورکاری از اهمیت بالایی برخوردار است و انرژی شما را حفظ می‌کند. از دیگر کارهایی که ممکن است روحتان را تازه کند، گذاشتن گل و گیاه در اطراف محیط کارتان است. امیدوارم که از این مقاله لذت برده باشید. نظرات خود را با ما درمیان بگذارید. جهت خرید انواع تجهیزات فروشگاهی با کارشناسان گروه صنعتی دی تماس بگیرید.