استند پانچی

 

معنای لغوی کلمه استند (stand) در فارسی یعنی تکیه کردن و ایستادن. واژه‌ای که این روزها شاید به دفعات به گوشتان خورده باشد! اما به نظر شما این واژه از چه زمانی وارد فرهنگ لغت ما شد؟ با صنعتی شدن جوامع و روی کار آمدن شرکت‌های تولیدی بزرگ و کوچک در حوزه‌های مختلف صنعتی، نیاز به مکان‌هایی تحت عنوان نمایشگاه برای معرفی و عرضه‌ی محصولات تولیدی احساس می‌شد. برپایی نمایشگاه‌ها، نیازهای جدیدی را به وجود آورد که بعدها هر کدام به نوبه‌ی خود تحت عنوان یک فعالیت تولیدی و تجاری پا به عرصه‌ی عمومی گذاشت. از جمله نیازهایی که با برپایی نمایشگاه‌ها کمبود آن احساس می‌شد وجود تجهیزاتی جهت چیدمان بهتر محصولات و به نمایش درآوردن آن‌ها در معرض دید عموم نظیر استند و قفسه فروشگاهی بود. و در اینجا بود که محصولاتی نظیر انواع طبقه، ویترین و البته استندها جهت نمایش کالا وارد بازار شد. در این مقاله قصد داریم به یکی از انواع آن، یعنی استند پانچی اشاره کنیم.

معرفی انواع استند و کاربرد آن

همانگونه که پیشتر گفتیم استند که از زبان انگلیسی وارد زبان فارسی شده است دقیقاً کاربردی مشابه معنایش دارد؛ یعنی هر آن چه که به صورت ایستاده می‌توان نمایش داد. کاربرد استند بیشتر در فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها و کلاً هر فعالیتی است که نیاز به چیدمان محصولات جهت دسترسی آسان داشته باشد. البته حسب نیاز می‌توان در منزل و یا محل کار نیز از استند برای چیدمان وسایل استفاده کرد.

انواع استند جهت استفاده در محیط‌های داخلی (indoor banner) و فضای بیرونی (outdoor banner) و از جنس‌های گوناگونی همچون فلز، چوب، پارچه، تزریقی، پلکسی گلاس، مقوایی، پلاستیکی و… طراحی و ساخته شده‌اند. استندها در اشکال گوناگونی مانند استند پانچی، لایت باکس، تلسکوپی، چرخشی، خرچنگی، رومیزی و … وجود دارند که مشتریان بسته به محتوای کار خود و چگونگی عرضه محصول یکی از انواع آن را انتخاب می‌کنند.

اما آن چه که در ادامه معرفی خواهیم نمود، استند پانچی به عنوان یکی از محبوب‌ترین استندهای فروشگاهی می‌باشد. پس در ادامه مطلب با معرفی این محصول به عنوان یکی از تجهیزات فروشگاهی همراه ما باشید.

طراحی استند فروشگاهی

آشنایی با استند پانچی و موارد استفاده از آن

استند پانچی را می‌توان یکی از پرطرفدارترین انواع استندها به خصوص در میان فروشگاه‌های عرضه‌کننده اکسسوری، پوشاک و محصولاتی از این قبیل به شمار آورد. به طور کلی پانچ، قابلیتی است که توسط آن بر روی فلزات، حکاکی و مارک‌زنی انجام می شود. در عملیات پانچ توسط دستگاه پرس به فلز نیرو وارد می‌شود و با برش دادن قطعه، سوراخی ایجاد می‌گردد. محصول نهایی که به دست ما می‌رسد ورقه‌هایی مشبک هستند که جهت تولید استند پانچی به وسیله‌ی میله‌هایی به صورت ایستاده قرار می‌گیرند به نحوی که پشت کار دیده نشود. سازه‌ی نهایی حاصل از این مراحل که شکل ایستاده پیدا می‌کند استند پانچی نامیده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های استند پانچی در مقایسه با سایر استندها این است که می‌توانیم به وسیله‌ی شاخک‌ها یا میله‌هایی که اصطلاحاً به آن هنگر گفته می‌شود (درون سوراخ‌های استند پانچی قرار می‌گیرند) با آویزان کردن وسایل به چیدمان آن‌ها آرایشی منحصر به فرد و ویژه بدهیم. لازم به ذکر است این نوع استند عموماً در ابعاد مختلف تولید و عرضه می‌شود.

از جمله موارد استفاده و کاربرد استند پانچی استفاده در فروشگاه‌های کوچک و بزرگ به ویژه در فروشگاه‌های مواد غذایی، ابزارفروشی، لوازم الکترونیکی و … می باشد. این نوع استند گزینه‌ای مناسب جهت آویزان نمودن و نمایش انواع اکسسوری و به طور کلی هر نوع وسیله‌ی ریز و درشتی است که قصد نمایش آن را داریم. اما از دلایل محبوبیت این نوع استند در میان کسب و کارهای گوناگون، علاوه بر کاربرد بسیار وسیع و گسترده آن، می‌توان به تنوع طرح و رنگ در ارائه این محصول اشاره نمود.