مقالات, انواع تجهیزات, تجهیزات فروشگاهی, قفسه, پادکست

استند فروشگاهی چیست؟

استند فروشگاهی

استفاده از استندهای فروشگاهی امروزه راهی بهینه برای تبلیغات محصولات جدید و مهم در فروشگاه های زنجیره ای و حتی فروشگاه های کوچک است. تفاوتی نمی کند که چه محصولی را قصد دارید به فروش برسانید، بهره بردن از استند های فروشگاهی در انواع متفاوت آن می تواند روی تبلیغات شما و فروش شما تأثیر مستقیم داشته باشد. استندهای تبلیغاتی امروزه در شکل های متفاوت و اندازه های متفاوتی تولید می شوند. مزیت مهم این ابزار، این است که می توان از آن ها به عنوان دکوراسیون فروشگاه نیز استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم دربارۀ این ابزار، نحوۀ ساخت و طراحی آن ها و دیگر مباحث مرتبط با این موضوع صحبت کنیم.

آشنایی مقدماتی

اول با این موضوع شروع کنیم که اصلاً stand چیست و چه کاربردی دارد. به طور کلی می توان گفت هر وسیله ای که بتواند محصولات مورد نظر ما را بهتر و در شکل و شمایلی شیک تر در دسترس مخاطب قرار دهد، استند نام دارد. امروزه standها در انواع متفاوت تبلیغاتی، فروشگاهی و … تولید می شوند؛ که استفاده از استندهای تبلیغاتی بیشتر در مراکز بزرگ و نمایشگاه ها معمول است. امّا دربارۀ استندهای فروشگاهی اوضاع کاملاً متفاوت است. از این ابزار به طور عمده و جزئی می توان کمک گرفت. استند های فروشگاهی امروزه در انواع متفاوت ایستاده، رومیزی، دیواری، آرشیپل و … تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند. حتی در بسیاری از فروشگاه ها از استندها به عنوان دکوراسیون فروشگاه بهره برده می شود؛ زیرا این وسایل پرکاربرد هم ظاهر شیکی دارند و هم کار فروش محصول را ساده می کنند.

مزیت استفاده از استندهای فروشگاهی

در گذشته های دور در اغلب فروشگاه ها از دکوراسیون های دیواری و کتابخانه ای استفاده می شد. دکوراسیونی که اگرچه باعث می شد یک نظم نسبی در فروشگاه حاکم شود، امّا محصولات را از دسترس خریداران دور ساخته و یک احساس نامناسب را در خریدار به وجود می آورد. زیرا اگر می خواست از بین محصولات متنوع دست به انتخاب بزند، مقایسۀ محصولات برایش سخت و گاهی غیرممکن بود. امروزه ولی سیاست فروشگاه ها (چه فروشگاه های کوچک و چه فروشگاه های بزرگ) تغییز کرده و به سمت ارتباط بیشتر با مشتری پیش رفته است. در حقیقت امروزه به خاطر تنوع گستردۀ محصولات، فروشنده ها ترجیح می دهند انتخاب محصول را به عهدۀ خود خریدار بگذارند. برای اینکه محصولات را جلوی چشم مشتریان قرار دهید و امکان دسترسی راحت را برای آن ها ایجاد کنید، راه حل های متفاوتی وجود دارد؛ که یکی از بهترین راه حل ها، استفاده از همین استند های فروشگاهی است.

این انتخاب به چند دلیل می تواند صورت بگیرد. اول اینکه این ابزار را می توان به شکل ها و طرح های متفاوت تولید کرد؛ که در نتیجه باعث می شود در هر مکان و هر فضایی قابل استفاده باشند. دومین عامل به ارتباط با مشتریان برمی گردد. استندها به گونه ای طراحی می شوند که عرضۀ محصولات را ساده تر کرده و آن ها را کاملاً در دسترس مشتریان قرار می دهند. مسئلۀ دیگر وزن استندهاست. به خاطر موادی که در ساخت استندها مورد استفاده قرار می گیرند، وزن پایینی داشته و حمل و نقل آن ها بسیار ساده است. البته این وزن پایین به معنای کم کیفیت بودن ساخت استندها نیست. standهای فروشگاهی از پایداری مناسبی نیز برخوردارند و می توان از آن ها برای اغلب محصولات استفاده کرد.

انواع استند فروشگاهی

می دانید که استفاده از استندهای فروشگاهی به منظور در معرض نمایش گذاشتن محصولات است. بر این اساس، standها را می توان به چند صورت دسته بندی کرد؛ که در ادامه دربارۀ هر کدام از دسته بندی های معمول صحبت خواهیم کرد.

مشاهده و خرید انواع استند فروشگاهی

انواع استند فروشگاهی بر اساس اندازه

استندهای فروشگاهی را می توان در اندازه ها و کیفیت های متفاوتی ساخت. ولی در حالت کلی این ابزار را بر اساس ابعاد به دو دستۀ کلی استندهای رومیزی و استندهای ایستاده تقسیم بندی می نمایند. طبیعتاً با توجه به کاربردهای مشخص، ابعاد استندهای رومیزی کوچک تر بوده و فضای کمتری را اشغال می کنند. از این استندها البته برای نمایش محصولات با وزن پایین استفاده می شود. استندهای ایستاده بر روی زمین قابل استفاده هستند. این نوع از standها در طرح ها و ابعاد متفاوتی قابل تولید هستند. با توجه به جنس استند و شکل طراحی، می توان از آن برای محصولات گوناگون بهره برد. البته همین دو زیرمجموعه خود نیز شامل زیرمجموعه های گسترده ای هستند که بر پایۀ شکل چیدمان محصول، ابعاد stand و نوع آن مجدداً نام گذاری می شوند. برای مثال می توان به نام های تستر، فلور، آرشیپل، پالت اشاره کرد.

انواع استند فروشگاهی بر اساس نوع محصول

از استندهای فروشگاهی در مکان های متفاوت و نمایش محصولات متفاوتی می توان استفاده کرد. گاهی از همین موضوع برای اسم گذاری استند و دسته بندی آن ها بهره برده می شود. برای مثال فروشگاه های آرایشی بهداشتی، سوپرمارکت ها، البسه فروشی ها، فروشگاه های عرضۀ عینک، فروشگاه های محصولات الکتریکی و … هرکدام استند فروشگاهی مخصوص خود را دارند که به شکلی ویژه طراحی شده و به همین نام نیز در بازار شناخته می شوند.

انواع استند فروشگاهی بر اساس محل استفاده

علاوه بر محصولی که در استند نمایش داده می شود، مکان استفاده از این ابزار نیز می تواند به عنوان یک پایه برای نام گذاری و دسته بندی استندهای فروشگاهی مورد استفاده قرار بگیرد. اگرچه امروزه از استندها در بسیاری از فروشگاه ها و نمایشگاه ها می توان بهره برد، ولی معروف ترین استند های فروشگاهی، استندهای داروخانه ای، استندهای سوپر مارکتی، استندهای فروشگاه های زنجیره ای و استندهای کتابخانه ای هستند.

تولید، طراحی و ساخت استند فروشگاهی

 

در طراحی و ساخت استند های فروشگاهی می توان از متریال های متفاوتی استفاده کرد؛ که انتخاب مادۀ مورد استفاده در زیبایی، ظرافت، پایداری و کاربرد این ابزار تأثیرگذار است. معمولاً جهت طراحی و ساخت استند چند عامل کلی را در نظر می گیرند. نخست اینکه از stand قرار است در چه مکانی استفاده کرد و چه محصولی را در آن به نمایش گذاشت. دوم اینکه هزینه های ساخت استند فروشگاهی و شکل طراحی آن لازم است در نظر گرفته شود. همچنین عواملی مثل زیبایی این ابزار و تناسب آن با محیط فروشگاه نیز از دیگر موارد مهم در طراحی و ساخت استند فروشگاهی است. در تولید این ابزار، تنوع شکل طراحی stand نیز اهمیت ویژه ای دارد. برای مثال می توان این ابزارها را به صورت چرخان، ایستا، رومیزی یا دیواری تولید کرد؛ که انتخاب نوع طراحی بستگی به سفارش کارفرما و مهارت تولید کننده دارد.

از جمله موادی که در ساخت استند های فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پی وی سی
 • آلیاژهای فلزی
 • مقوا و یا کارتن پلاست
 • آکریلیک
 • چوب یا سایر محصولات چوبی مثل ام دی اف
 • پلی استایرن و دیگر پلیمرها

جمع بندی

استندهای فروشگاهی علاوه بر اینکه محصولات فروشگاه را در معرض نمایش قرار می دهند، نقش مثبتی نیز در طراحی داخلی فروشگاه داشته و باعث تبلیغات فروشگاه نیز می شود. امروزه از این ابزارها در مکان ها و فروشگاه های متفاوتی می توان استفاده کرد. در انتخاب این ابزار لازم است به مواردی مثل پایداری، جنس، شکل طراحی، وزن و مادۀ سازندۀ آن دقت کرد. استند های فروشگاهی به شیوه های متفاوتی نام گذاری می شوند. معروف ترین این standها، استندهای رومیزی و استندهای ایستاده هستند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “استند فروشگاهی چیست؟

 1. جواد الیاسی گفت:

  سلام
  لطفا من رو راهنمایی کنید
  نیاز به یه استند فروشگی برای گیر مو و تل مو و کلیفس مو ….
  با ارتفاع ۲متر و عرض ۷۰سانتیمتر دارم که از دو طرف دید داشته باشه و حجم زیادی از نیازیهای من رو بطرف کند

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام؛
   لطفا با شماره شماره 09056051001 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.