مقالات, صنایع برودتی, چیلر

آموزش کامل نصب و راه‌اندازی انواع چیلر

نصب و راه اندازی چیلر

امروزه دستگاه های چیلر در انواع متفاوت و با هدف های متفاوتی ساخته می شوند. چیلر های جذبی، چیلر های تراکمی (آب خنک و هوا خنک)، چیلرهای صنعتی، مینی چیلرها و … انواع دسته بندی این دستگاه صنعتی را مشخص می کند. نقطۀ مشترک تمامی این دسته ها، بهره گیری از یک سیکل تبریدی به منظور خنک سازی محیط اطراف و یا یک دستگاه صنعتی است. چیلرها به این دلیل که از اجزاء گران قیمتی ساخته می شوند، جزء دستگاه های پرهزینۀ تبریدی به شمار می روند. به همین خاطر نصب و راه اندازی چیلر ها و نگهداری و سرویس به موقع آن ها دارای اهمیت زیادی است. به طوری که اگر نصب و راه اندازی این دستگاه های تبریدی به درستی انجام نشود، می تواند در آینده باعث بروز مشکلاتی در قطعات مختلف دستگاه شود و هزینه های جبران ناپذیری را روی دست شما بگذارد. در این مقاله قصد داریم به سراغ نکات ضروری در راستای نصب و راه اندازی انواع چیلرها برویم و توضیحاتی را در این مورد ارائه دهیم. برای این کار، به ترتیب در ابتدا توضیحات لازم را دربارۀ ساختمان هر چیلر ارائه می دهیم و سپس به سراغ چگونگی نصب و راه اندازی آن خواهیم رفت.

نصب و راه اندازی انواع چیلر

اگر قرار باشد یک آمار مشخص از میزان فروش هر دسته از چیلرها تهیه کنیم، قطعاً در صدر این فهرست چیلرهای تراکمی جای خواهند گرفت. از انواع مختلف چیلرهای تراکمی امروزه به منظور خنک سازی محیط های آپارتمانی، ادارات، مراکز تجاری، سالن های ورزشی و … استفاده می شود. طراحی چیلرهای تراکمی به دو صورت چیلرهای آب خنک و چیلر های هوا خنک انجام می شود. تفاوت این دو طراحی در چگونگی خنک سازی سیال در سیکل تبریدی است. اگر از جریان آب و طراحی یک مبدل پوسته لوله برای خنک سازی سیال تبریدی استفاده شود، این چیلر را آب خنک نام گذاری می کنند. و اگر از جریان هوای آزاد برای خنک سازی مجدد سیال در سیکل تبریدی بهره گرفته شود، این چیلر را هوا خنک می نامند.

در طراحی چیلرهای تراکمی از چند دستگاه صنعتی در کنار هم استفاده می شود که مهم ترین جزء چیلرهای تراکمی کمپرسور است؛ که به مانند قلب این دستگاه عمل می کند. کمپرسورهای چیلرهای تراکمی می توانند از نوع رفت و برگشتی، اسکرال یا اسکرو باشند. اواپراتور، کندانسور، تابلو برق، برج خنک کننده (در چیلرهای آب خنک) و اجزاء کنترلی از دیگر اجزاء مهم در طراحی چیلرهای تراکمی هستند.

نصب و راه اندازی چیلر های تراکمی

نخستین مسئله در نصب و راه اندازی هر چیلری، مشخص کردن محل نصب آن خواهد بود. مکان نصب چیلرهای تراکمی بسته به اینکه آب خنک باشد و یا هوا خنک، متفاوت است. چیلرهای تراکمی هوا خنک را باید در مسیر جریان هوای آزاد نصب کرد. به همین خاطر اغلب این دسته از چیلرها را روی پشت بام ساختمان و در محلی نصب می کنند که هوا به خوبی جریان داشته باشد. برای این منظور اغلب از شبیه سازی های رایانه ای به کمک CFD و … کمک گرفته می شود.

در نقطۀ مقابل، برای نصب چیلرهای تراکمی آب خنک، بهتر این است که چیلر در مکانی سقف دار نصب شود. که در اینجا نیز معمولاً بخش موتورخانه و یا تأسیسات ساختمان پیشنهاد می شود. مکانی که برای نصب چیلر در نظر گرفته می شود، لازم است دارای خصوصیات مشخصی باشد. برای مثال باید دارای تهویۀ مناسب باشد. همچنین لازم است این مکان به گونه ای انتخاب شود که اجرا و نقشه کشی های مربوط به خط لولۀ چیلر به بهترین شکل صورت بگیرد. دسترسی داشتن به تمامی دستگاه ها، محافظت از اجزاء مهم چیلر، امکان کنترل صحیح هر قسمت و نظارت بر عملکرد بخش های متفاوت چیلر از جمله مواردی است که در زمان نصب چیلرهای تراکمی باید نسبت به آن با حساسیت بیشتری عمل شود.

در راه اندازی اولیۀ چیلرهای تراکمی بهتر است از یک کارشناس کمک بگیرید. و اگر پس از مدت زمان مشخصی و مثلاً برای فصل های گرم سال می خواهید مجدداً چیلر را راه اندازی کنید، لازم است برخی نکات مهم را در نظر داشته باشید. راه اندازی مجدد چیلرها را باید مرحله به مرحله پیش برد. به شکلی که از عملکرد صحیح هر جزء اطمینان حاصل شود. این مسیر در ابتدا با راه اندازی پمپ های مربوط به برج خنک کننده و کندانسور آغاز می شود و سپس نوبت به بخش های اواپراتور و … می شود. کمپرسور دستگاه در نهایت آخرین جزء چیلر است که باید آن را کنترل و روشن کرد. از جمله نکاتی که در راه اندازی کمپرسور باید به آن دقت داشت، میزان و سلامت روغن موجود در کمپرسور است. معمولاً نقشۀ راه مشخصی برای راه اندازی هر چیلر از قبل تهیه شده، در مواقع راه اندازی مورد استفاده قرار می گیرد.

در چیلرهای هوا خنک نیز باز به همین شکل لازم است که عمل شود. اگرچه در چیلرهای هوا خنک دیگر خبری از برج خنک کننده نبوده و مسیر راه اندازی چیلر کمی ساده تر خواهد بود.

 

نصب و راه اندازی چیلرهای جذبی

در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی دیگر خبری از کمپرسور نبوده و عمل خنک سازی محیط به کمک یک مبدل حرارتی واسط و یک مادۀ جذب کننده (ابزوربر) انجام می شود. سیکلی که سیال مبرد در چیلرهای جذبی طی می کند، تقریباً شبیه به چیلرهای تراکمی است. همان طور که در چیلرهای تراکمی از گرمای نهان سیال مبرد برای خنک سازی محیط استفاده می شود، در اینجا نیز همین اتفاق می افتد. سیال مبرد در حالی که فشار فرایند ثابت نگه داشته شده، گرمای محیط را به میزان گرمای نهان خود جذب می کند تا به بخار تبدیل شود. نقطۀ تفاوت چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی از همین جا آغاز می گردد. زمانی که بخواهید بخار سیال مبرد را دوباره به مایع تبدیل کنید، در چیلرهای تراکمی از یک کمپرسور کمک گرفته می شود. ولی در چیلرهای جذبی اوضاع متفاوت است. پس از تبخیر شدن سیال مبرد، این سیال به کمک یک مادۀ واسط (مثلاً لیتیوم بروماید) جذب شده سپس از درون یک مبدل حرارتی عبور داده می شود. این عمل باعث می شود که سیال مبرد دوباره تبخیر شده و آمادۀ ورود به سیکل تبریدی گردد. این سیال در قدم بعدی به کندانسور چیلر می رسد و با از دست دادن گرمای خود مجدداً به مایع تبدیل می شود.

از چیلرهای جذبی معمولاً در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می شود. آن هم مواقعی که در خط فرایند شرکت ، گرمایی تولید شده باشد و بتوان از این گرما برای راه اندازی چیلرهای جذبی کمک گرفت. اگر بخواهید از چیلرهای جذبی در محیط های ساختمانی استفاده کنید، لازم است فکری نیز برای راه اندازی یک مبدل حرارتی داشته باشید. البته در غلب ساختمان های آپارتمانی می توان از گرمای موتورخانه بهره برد.

راه اندازی چیلرهای جذبی کاری تخصصی است و لازم است با نظر مستقیم کارشناسان شرکت انجام شود. با اینکه بخش کمپرسور از ساختمان چیلرهای جذبی حذف می شود، ولی همچنان چیلرهای جذبی ساختمان پیچیده ای دارند. اجزاء این ساختمان لازم است به کمک خط لوله به هم متصل شده، سپس به کمک خط لولۀ ساختمان و به کار گیری چندین فن کویل، سرمای تولید شده در چیلر را به بخش های متفاوت ساختمان فرستاد.

نصب چیلرهای جذبی اغلب در موتورخانۀ ساختمان صورت می گیرد. به شکلی که بتوان برای راه اندازی مبدل حرارتی مورد نیاز از گرمای تولید شده در موتورخانه استفاده کرد. مسئلۀ بعد اجرای خط لولۀ چیلرهای جذبی است. با توجه به اینکه در کنار اجزاء چیلر لازم است از یک مبدل حرارتی نیز کمک گرفت، باید خط لولۀ دستگاه به شکلی طراحی شود که بدون اغتشاش در مکان نصب، ارتباط لازم بین تمامی بخش ها برقرار گردد. نکتۀ بعدی دربارۀ نکات ایمنی مهم در نصب چیلرهای جذبی است. می دانید که در چیلرهای جذبی از مواد شیمیایی (مانند لیتیوم بروماید ) نیز استفاده می شود. که در نتیجه مخزن مربوط به مواد شیمایی باید به شکلی نصب شود که به سادگی در دسترس نباشد و حفاظت لازم هم از آن به عمل آید.

 

نصب و راه اندازی مینی چیلر ها

مینی چیلر ها نوعی خاص از چیلرهای تراکمی هستند که به منظور سرمایش محیط های ساختمانی و سالن های اداری و تجاری کوچک تر طراحی می شوند. ظرفیت سرمایش مینی چیلرها نسبت به چیلرهای تراکمی معمولی پایین تر است و طراحی آن نیز به گونه ای صورت می گیرد که تمامی اجزاء دستگاه در یک پلتفرم جمع آوری شود. در واقع تمامی اجزاء یک چیلر تراکمی در یک چهارچوب محافظ فلزی قرار داده شده به هم متصل می گردند. ساختمان کلی مینی چیلرها درست شبیه چیلرهای تراکمی است. و همین طور که می توان چیلرهای تراکمی را در دو نوع هوا خنک و آب خنک طراحی کرد، این دستگاه ها را نیز می توان در هر دو نوع مورد نظر طراحی نموده و ساخت. اگرچه طراحی هوا خنک برای ساخت مینی چیلرها معمول تر است.

جایابی مکان نصب مینی چیلرها اغلب به کمک شبیه سازی های کامپیوتری و مطالعۀ دقیق مکان ساختمان صورت می گیرد. اگر قرار باشد مینی چیلر را روی پشت بام نصب کرد، باید چند فاکتور را در نظر داشت. نخست جریان هوای اطراف مینی چیلر است. اینکه جهت باد در طول روز بیشتر از چه سمتی است. و اینکه در کدام محل پشت بام این جریان شدت بیشتری دارد. همچنین نزدیکی چند مینی چیلر به یکدیگر می تواند روی عملکرد آن ها تأثیر منفی داشته باشد. به همین خاطر در زمان شبیه سازی این عامل نیز در نظر گرفته می شود.

نکتۀ دیگر در مورد راه اندازی مینی چیلرها، بحث لوله کشی آن است. لوله کشی داخلی مینی چیلرها که انجام شده است اما دستگاه را پس از نصب باید به خط لولۀ ساختمان متصل نمود. خط لوله ای که به انشعاب های متفاوت و چندین فن کویل در بخش های مختلف ساختمان متصل است.

راه اندازی مینی چیلرها نیز به مانند چیلرهای تراکمی باید مرحله به مرحله انجام شود. به علاوه که لازم است از دستگاه های کنترلی مشخصی برای محافظت از مینی چیلر و بررسی داده های این دستگاه برودتی استفاده کرد.

نصب و راه اندازی چیلر های صنعتی

تفاوت چیلر های صنعتی با چیلرهای عمومی در ظرفیت سرمایش این چیلرها و مدت زمان استفاده از آنها است. طراحی چیلرهای صنعتی به صورتی انجام می گیرد که بتواند به صورت مستمر و در طول روز عمل سرمایش را با بالاترین ظرفیت خود انجام دهد. از چیلرهای صنعتی برای مصارف گوناگونی می توان استفاده برد. در حالت کلی زمانی که یک چیلر صنعتی شروع به کار می کند، سرمای تولیدی خود را در یک مبدل حرارتی به جریان آب داخل مبدل می دهد. که حال از این آب خنک شده می توان برای مصارف گوناگون استفاده کرد. برای مثال می توان از این جریان آب سرد شده برای خنک کردن محیط و یا دستگاه های صنعتی بهره برد.

چیلرهای صنعتی در دو نوع چیلرهای تراکمی و جذبی طراحی و ساخته می شوند. البته چیلرهای جذبی زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که در فرایند تولید محصول، گرمایی تولید شده باشد و بتوان از آن برای راه اندازی چیلر نیز استفاده کرد.

نصب و راه اندازی چیلرهای صنعتی نیاز به دانش تخصصی بالایی دارد. به همین خاطر نصب این چیلرها باید به کمک مشاورین شرکت های فروشنده صورت بگیرد. در چیلرهای صنعتی نیز مهم ترین مسئله جایابی مکان نصب است. چیلرهای صنعتی را می توان در فضای آزاد و یا در مکان های ساختمانی نصب کرد. در زمان نصب به عوامل مشخصی دقت می شود. مثلاً اگر هدف چیلر خنک سازی یک دستگاه صنعتی باشد، خب طبیعتاً چیلر را باید در نزدیکی همین دستگاه نصب نمود. یا مثلاً اگر قصد طراحی یک چیلر جذبی را دارید، باید چیلر را در مکانی نصب کنید که بتوانید از گرمای اضافی فرایند ساخت محصول بهرۀ لازم را ببرید.

پس از نصب و راه اندازی چیلر های صنعتی لازم است داده های مربوط به هر جزء به صورت مستمر یادداشت شده، مورد مطالعه قرار بگیرد. در صورت مغایرت هرکدام از داده ها با مقادیر کنترلی دستگاه باید به سرعت اقدام به تعمیر دستگاه چیلر نمود و به این شکل از صرف هزینه های اضافی جلوگیری کرد.

جمع بندی

چیلرها یکی از دستگاه های سرمایشی هستند که بر مبنای سیکل تبرید مبرد طراحی و ساخته می شوند. این دستگاه سرمایشی امروزه در مکان های متفاوت و برای منظورهای متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. همین عامل سبب شده تا طراحی های متنوعی برای چیلرها صورت بگیرد. چیلرهای تراکمی، چیلرهای جذبی، مینی چیلرها و چیلرهای صنعتی از انواع متداول خانوادۀ چیلرها به شمار می روند. چیلرها از دستگاه های سرمایشی گران قیمت هستند و به همین خاطر مسئلۀ نصب و راه اندازی ان ها نیز اهمیت زیادی دارد. مکان نصب چیلر، چگونگی راه اندازی چیلر، دوره های تناوبی سرویس و تعمیر چیلر و … از جمله مواردی است که برای هر کدام از این دسته های بالا متفاوت است. نصب و راه اندازی چیلرها نیاز به دانش تخصصی و تجربۀ بالایی دارد. به همین جهت لازم است در زمان نصب و راه اندازی چیلر از یک متخصص(یا مسئول شرکت فروشنده) کمک گرفته شود.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “آموزش کامل نصب و راه‌اندازی انواع چیلر

 1. رادپور گفت:

  سلام
  کیفیت مطالب بارگذاری شده در سایت خیلی پایین می باشد و اصلا ارتباطی با نکات راه اندازی ندارد ، جا دارد که نکات اساسی از قبیل تنظیم و ست کردن کنترلر ها و شارژ گاز و وکیوم و … دیگه اشاره کنید که به درد تکنسین های فنی و مهندس مکانیک بخورد
  این مطالب رو می شود در مجله های تاسیساتی و کتب ابتدایی فنی هم پیدا کرد
  با تشکر

  1. منوا یغیکیان گفت:

   با تشکر از نکاتی که فرمودید، حتماً در مقالات آینده به این موارد نیز پرداخته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code