شلف فروشگاهی

در حوزه‌ی دیزاین فروشگاهی مهمترین اصل، استفاده از تجهیزات برای فضای فروشگاه، متناسب با نوع محصولات است. شلف فروشگاهی ابزاری مناسب برای طبقه‌بندی محصولات در یک فروشگاه است. شلف فروشگاهی یکی از این ابزار است که اغلب در بیشتر فروشگاه‌های خرده فروشی کاربرد دارد. یک خرده فروش خوب می‌داند فروشگاه خود را چگونه در چشم مشتریان خود جذاب کند و با نظم ایجاد شده احساس خوبی به آنها انتقال کند. در اکثر فروشگاه‌ها به دلیل عدم استفاده مناسب از شلف‌های مناسب، با تحمل وزنی کم، ابعاد نامناسب  با فضای فروشگاه، عدم تنوع کالاها و… با اینکه مشتری جذب نمی‌کنند بلکه باعث از دست‌دادن مشتری‌های ثابت خود نیز شده‌اند. به دلیل افزایش تنوع در ابزارآلات فروشگاهی این حق را به مصرف‌کننده باید داد که فروشگاهی را انتخاب کند که از لحاظ دیزاین حرف اول را در بین فروشگاه‌های اطراف خود و یا منطقه خود بدهد. دراین مقاله به موضوع شلف فروشگاهی می‌پردازیم.

مزیت‌های استفاده از شلف مناسب برای فروشگاه

 • مشتری کالا را آسانتر انتخاب می‌کند
 • می تواند راحت‌تر محصولات مشاهده و مقایسه کند
 • خرده فروش می‌تواند محصولات را در طبقه‌بندی‌های مناسب قرار دهد
 • خرده فروش می‌تواند سازماندهی مناسبی را برای فروشگاه خود انتخاب کند

نکات مهم در انتخاب یک شلف مناسب

 • شلف علاوه بر استحکام از شکل ظاهری مناسبی برخوردار باشد
 • هیچ مانعی باعث نشود تا در نمایش محصولات مشکلی وجود داشته باشد
 • ارتفاع شلف‌ها طوری باشد که مشتری امکان بازدید راحت کالا را داشته باشد
 • استفاده نامناسب از شلف‌های فروشگاهی منجر به مختل شدن در تردد مشتریان می‌شود
 • استفاده از اصل مدیریت چیدمان فروشگاهی و استفاده درست از فضا
 • توجه به مسائلی چون استحکام، شیوه نصب و بازکردن، جابجایی طبقات، در انتخاب شلف بسیار ضروری است.
 • توجه به دیزاین فروشگاه در انتخاب شلف و تناسب رنگ‌بندی آن با محیط تاثیر مثبتی در نمای فروشگاه و جذب مشتری دارد
 • سعی کنید تنوع بیش از حد در شلف‌ها رخ ندهد تا چشم مشتری خسته نشود
 • متخصصان پیشنهاد می‌کنند، چیدمان شلف های خودرا به سمت راست سوق دهید، مشتریان در هنگام ورود به فروشگاه ناخودآگاه از سمت راست حرکت می‌کنند
 • تنوع در چیدمان شلف‌ها در مناسبت‌های مختلف مثل عید یا در هر فصل ، در مشتریان ثابت تنوع ایجاد می‌کند.

انواع شلف‌ها براساس نوع جنس

شلف فروشگاهی فلزی

این نوع شلف بسیار مستحکم بوده و رنگ آن دولایه یا چند لایه است تا در جابجایی و یا برخورد‌ها رنگ آن از بین نرود. این مدل در دو نوع با قابلیت نصب و خودایستا عرضه می‌شود.

شلف فروشگاهی چوبی

شلف چوبی با توجه به محیط قابلیت طراحی دارد. این مدل بیشتر برای محصولاتی که دارای تاریخ مصرف کمتری دارند برای جلوه‌ی بصری بیشتر در چشم مشتریان استفاده می‌شود.این مدل هم در دو نوع قابلیت نصب و خود ایستا عرضه می‌شود.

قیمت شلف فروشگاهی

قیمت شلف‌ها با توجه به نوع آن و کاربرد آن مختلف است. برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت قفسه فروشگاهی می‌توانید به صفحه آن مراجعه فرمایید.

تفاوت شلف و قفسه فروشگاهی

شلف‌ها در مقاسه با قفسه‌ها دارای استحکام کمتری هستند. شلف فروشگاهی معمولا  برای کالاهایی به کار می‌روند که در نوع خود پرفروش بوده و جزء برترین محصولات فروشگاه است. از دیگر تفاوت این دو مدل می‌توان به محل قرارگیری آنها اشاره کرد؛ شلف‌ها باید بیشتر در دید باشند و معولا در ابتدای فروشگاه و یا به عنوان سر لاین در یک فروشگاه قرار می‌گیرد. در صورتی که قفسه‌های فروشگاه در برای جاسازی اکثر محصولات کاربرد دارند و کلیت کالاهای فروشگاه به دوش آنهاست. از دیگر تفاوت‌های آنها می‌توان به صرفه جویی در هزینه‌ها دانست. شلف‌ها برای کسانی که به فکر خرج کمتر برای فروشگاه هستند و در عین حال برای تجهیز فروشگاه و چیدمان خود به یک قفسه یا شلف احتیاج دارند، پیشنهاد به جایی است.

چگونه شلف مناسب برای فروشگاه خود انتخاب کنیم؟

نتیجه‌گیری

در این مقاله به موضوع شلف فروشگاهی پرداختیم. مزیت‌های شلف‌ها در ایجاد یک فروشگاه خوب، و در ادامه نکات مهم در انتخاب یک شلف مناسب را بیان کردیم. بسیاری در ایجاد فروشگاه جدید خود صرفه جویی در هزینه‌ها را اولویت می‌دانند در حالی که نمی‌خواهند فروشگاهشان چیزی کم داشته باشد. انتخاب درست تجهیزات شما را در این امر کمک می‌کند. برای راهنمایی بیشتر در امر تجهیز فروشگاه خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.